Lyft, Trump’ın Göçmenlik Yasağına Tepki Olarak ACLU’ya Bağışta Bulunuyor

Lyft, tehdit altında gördüğü özgürlükleri korumak için 1 milyon dolar katkıda bulunuyor.

Birçok teknoloji şirketi Donald Trump’ın Müslüman odaklı göçmenlik yasağına karşı olduklarını dile getirdi ancak Lyft önemli bir finansal taahhütte bulunarak bu işi sonuna kadar götürmeyi planlıyor. Önümüzdeki dört yıl boyunca “Anayasayı savunmaya” davet etmek için Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne (American Civil Liberties Union) 1 milyon dolar bağışta bulunacağı konusunda söz verdi. Şirket, Trump’ın politikasının hem Lyft’in kapsayıcı inançlarına hem de “ulusun temel değerlerine” ters düştüğünü söylüyor ve ekip de bu gibi konularda sessiz kalmayacak.

Lyft kararlı bir şekilde Uber’den farklı bir duruş sergilemekte. Uber, göçmenlik kısıtlamalarını onaylamıyor olmasına ve yarı yolda bırakılan sürücülerin durumunu telafi ediyor olmasına rağmen muhalefet hareketlerine doğrudan katkıda bulunmuyor. Sonuçta, Uber’in CEO’su Trump’ın başkanlık politika forumunun bir parçası. Ayrıca, şirket, 28 Ocak’ta JFK havaalanında taksilerin dayanışma amaçlı grevlerine aşırı artan fiyatlandırmayı durdurarak ve Uber sürücülerini “grev kırıcı” olmaya teşvik ederek yanıt verdiğinde ağır bir eleştiriye maruz kalmıştı.

Hala ağır kayıplarla uğraşmasına rağmen yüz milyonlarca dolarlık geliri olan bir firma için 1 milyon dolar çok fazla bir şey değil. Dahası, bu Lyft’in imajını, Uber’e daha nazik, yumuşak bir alternatif olduğu şeklinde desteklemiş oluyor. Fakat belirli politik konulara tepki olarak kuruluşlara bağış yapmak teknoloji dünyasında çok yaygın olan bir şey değil. Sadece iyi bir reklam için bile olsa, artık başkaları da aynısını yaparsa şaşırtıcı olmayacak.

Etiketler