Trump, Microsoft’un CEO’sunu Endişelendirmiyor

Bazı CEO’lar Donald Trump’ın sabah 6’da attığı, şirketleri iş olanaklarını ABD’de tutmak için gerekeni yapmadıkları gerekçesiyle suçlayan tweet sonucu endişeliler.

Microsof’un CEO’su Satya Nadella ise Microsoft’un iş olanakları konusunda kendinden emin.

Münih’te gerçekleşen DLD teknoloji konferansında CNNTech’e konuşan Nadella “Biz dünya çapında faaliyet gösteren ABD temelli bir şirketiz ve en etkili çalışanlarımız Amerika’da” dedi. “Biz Amerika’da önemli bir sayıda yüksek maaşlı iş olanağı yarattık.”

Microsoft dünya çapında 113.000, Washington eyaleti başta olmak üzere ABD’de ise 64.000’den fazla çalışana sahip.

Trump, Silikon Vadisi yöneticileriyle bir araya geliyor

Trump’ın zaferinin ardından, şirketler daha çok Amerikalıyı işe almak için hevesli. Amazon gibi şirketler, Trump’ın zaferine doğrudan bir tepki gibi gözüken bir mesaj ile birlikte, yaratmayı umdukları iş olanakları hakkında kamuoyu açıklaması yaptılar.

Ancak; Nadella, Trump’ın yükselişinin Microsoft’un planlarını çok fazla değiştirmediğini söyledi.

“Yaptığımız tek bir şey varsa, ne yapıyorsak onu ikiye katlamaktır. Bunu ABD’de çok sorumlu bir şekilde işletilen bir ABD şirketi olarak ve ayrıca bulunduğu her ülkeye katkı sağlayan bir çok uluslu şirket olarak yapıyoruz.”

Alibaba’dan Jack Ma, işler hakkında konuşmak için Trump ile görüştü

Trump, Twitter hesabını birincil olarak otomotiv ve havacılık sektörlerinin peşinden gitmek için kullandı. Şimdiye kadar teknoloji çoğunlukla bu ilginin dışında kaldı.

Bu ayın başından önce CES’te, CNNTech’ e konuşan T-Mobile CEO’su John Legere, Trump’ın şirketleri hakkında attığı herhangi bir tweet ile baş edebilmek için “Şirketlerin ve yöneticilerin bir Twitter stratejisine ihtiyaçları var.” dedi.

DLD’de CNNTech’e konuşan Dropbox’ın COO’su Dennis Woodside “[Trump’ın bazı şirketleri ayrı tutması] birçok CEO’nun gözlerden uzak durmasının sebebi ve ben de aynısını yapacağım.” dedi. Ancak şirketlerinin Legere’nin tavsiyelerini dinlemesi gerektiğini kabul etti.

“Bu bir çılgınlık ama evet. Stratejinin ne olabileceğini bilmiyorum fakat Donald Trump’ın tweet yağmuruna tutulmak isteyeceğinizi hiç sanmam.” diye ekledi.

Atlantik’in diğer tarafındaki değişen politik rüzgarlar şimdiden Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin harekete geçmelerine sebep oldu.

FCC başkanı bir sonraki yönetimi uyardı: Geri adım atmayın

Haziranda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkma oylamasının ardından poundun değerinin düşmesi 1 Ocak’ta Microsoft’un Birleşik Krallık’taki ticari müşterileri için fiyatları yüzde yirmi iki arttırmasına neden oldu.

Nadella, “Bazı dalgalanmalar olduğu zaman, elbette bu fiyatları düzenliyoruz” dedi. “Umarım ki bir denge sağlanabilir ve bu fiyat düzenlemeleri sürekli değil tek seferlik olur. ”

Nadella Microsof’un fiyat artırımının bir limiti olduğunun sinyalini verdi çünkü şirket büyük kitleler için ulaşılabilir olmanın gerekli olduğuna inanıyor.

“Avrupa Birliği’ndeki değişim yeni anlamaya başladığımız bir şey ama İngiltere’ye bağlılığımız uzun vadeli ve öyle kalacak.”

Etiketler