Tim Cook Neden Trump ile Görüşmeye Gittiğini Açıkladı

Normal şartlar altında iş dünyası liderlerinin ABD’nin seçilmiş başkanı ile görüşmesi oldukça olağan bir durum. Ancak bu liderler Silikon Vadisi’nin liberal cephesini temsil ediyorsa ve söz konusu başkan Donald Trump ise işler değişiyor.

Tim Cook ve diğer üst düzey teknoloji yöneticileri yeni ABD başkanı ile geçtiğimiz hafta toplandığında Apple CEO’su görünüşe göre onu oldukça rahatsız eden bu görüşme hakkında kendini çalışanlara açıklama yapmak zorunda hissetmiş. Değindiği nokta ise oldukça kısa ve öz: Holde çığlık atmak yerine masada oturuyor olmak daha iyi.

Cook’a Apple’ın hükümet ile etkileşim kuruyor olmasının ne kadar önemli olduğu sorulduğunda, “Kişisel olarak ben hiçbir zaman köşede durmanın bir başarı göstergesi olduğunu düşünmedim.” dedi. “Bu tür konularda etki yaratmanın en iyi yolu onların içinde bulunmaktır. Bu yüzden isterse bu ülkede olsun, isterse AB’de, Çin’de ya da Güney Amerika’da, biz her daim etkileşim kurmayı tercih ederiz. Bazı durumlara katılsak da etkileşime gireriz, katılmasak da.”

Aynı cevapta Cook, Apple’ın ideallerine olan bağlılığını yineleyerek “inandığı şeylere sahip çıkma” konusundaki sözünü tekrar etti.

“Hükümet, yapabileceğimiz şeyleri fazlasıyla etkiler. Bunu hem pozitif, hem de negatif yönlerde yapabilirler. Bizim yaptığımız şey, politikalara odaklanmak. Odak noktalarımızdan bazıları gizlilik ve güvenlik üzerine yoğunlaşıyor. Bu noktalar herkes için insan haklarını savunmak ve insan haklarını tanımını genişletmekten geçiyor. Kimi alanlarda çevreye ve iklim değişikliği ile savaşa yoğunlaşıyoruz. Bunu, işletmelerimizi yüzde yüz yenilenebilir enerji ile işleterek gerçekleştiriyoruz.”

“Bana sorarsanız inandığınız şeyler arkasında durmak çok önemli, çünkü inandığınız şeyler hakkında ortaya bağırmak yetmiyor. Sizin yönteminizin neden en iyi yöntem olduğunu göstererek bazı şeyleri değiştirebilirsiniz. Pek çok yönden bu, aslında bir fikir tartışmasdır.”

Tabii ki iş göç gibi kilit konulara geldiği zaman bir “fikir tartışmasının” seçilmiş ABD başkanını ne kadar etkileyebileceği tartışılır. Cook’un açık diyaloğa bağlılığı takdire şayan. Bakalım Trump’ın ilerleyen aylarda atacağı adımlar bu diyaloğu ne yönde etkileyecek.

Etiketler