Tesla, Artık Arabalarını Süperşarjlarda Saatlerce Bırakan Müşterilerinden Ücret Alacak

Tesla, geçen hafta yaptığı açıklamada arabaları tamamiyle şarj olan müşterilerin arabalarını süperşarj (supercharger) istasyonlarında bırakmaları durumunda onlardan belirli ücret alacağını duyurdu.

Şarj tamamlandıktan sonra Tesla sahiplerinin bağlantıyı kesmek ve arabalarını hareket ettirmek için beş dakikaları olacak, aksi takdirde arabalarının süperşarjlarda fazladan kaldığı her dakika için 0,40 Amerikan doları ödeyecekler. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçen hafta bu şarjların bir nevi park yerlerine dönüşmesi problemini çözmek için harekete geçecekleriyle ilgili bir tweet atmıştı:

“Haklısınız, bu bir soruna dönüşmeye başlıyor. Süper şarjör bölmeleri arabaları şarj etmek için, park etmek için değil. Bu konu üzerine harekete geçeceğiz.”

Geçenlerde ise bir grup Tesla sahibi, başka sahiplerin arabalarını saatlerce süperşarjlarda bırakmalarıyla ilgili şikayette bulunmuştu. Tesla’nın blogunda ise hiçbir araba sahibinin arabasını benzin istasyonunda bu kadar uzun süre bırakmayacağını ve aynı özveriyi Tesla sahiplerinin de göstermeleri gerektiği yazılmıştı.

Firma, bu kuralın hemen yürürlüğe gireceğini ve asıl amacın “bu uygulamadan para kazanmak değil, müşterilerini memnun etmek” olduğunu söylüyor. Tesla sahiplerinin eğer kendilerine bir ücretlendirme yapılırsa bunu ödemek için firmanın internet sitesinde bir hesap oluşturmaları gerekiyor.

Bu duyurudan sonra gelen en son güncel haber ise, Musk’ın Twitter hesabından belirttiğine göre bu uygulamanın göreceli olacağı ve yalnızca kalabalık istasyonlarda geçerli olacağı yönünde.

“Uygulamayı modifiye ediyoruz: eğer istasyonlarda çoğu bölme doluysa arabalarını bırakanlar ücret ödeyecek. Aksine istasyon ıssız ise, park etmekte bir sakınca yok.”

Etiketler