Ikea Ürün İsimlerini Google’da Sık Aranan Problemlerle Değiştirdi

İsveçli ajans Akestam Holst, geçtiğimiz yıl içinde A’dan Z’ye aile dinamiklerini analiz etmek için Ikea’nın verilerini kullandı. Bu dinamiklerde ilişki uzunluğundan boşanmaya ve baba-kız ilişkilerindeki farklılıklara kadar pek çok farklı sorun ele alındı.

“Perakende Terapisi” ismi verilen bu kampanya ile Ikea, İsveç’te Google üzerinde yaygın olarak aranan kelime öbekleri ile ürün isimlerini değiştirdi ve bu isimleri websitesine yerleştirdi.

Oldukça kurnaz bir SEO oyunu olmasına rağmen bahsi geçen bu aramalar, rastgele seçilmiş aramalar değil. Her biri birer ilişki sorununa tekabül ediyor ve bu sorunu çözebilecek bir ürüne bağlanmış. Detayları aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bazı “Perakende Terapisi” çözümleri oldukça zekice sunulmuş. “Kızım her gece dışarı çıkıyor” sorunu, kullanıcıları bir disko topuna yönlendirirken, “Partnerim beni sinir ediyor” sorunu kalın bir duvarla bölünmüş ikili bir çalışma masasına yönleniyor. Bizim favorimiz ise Ikea’nın sattığından haberdar bile olmadığımız, “Ailem bana saygı göstermiyor” isimli, beyaz bir kraliçe kostümü.

Diğerleri ise oldukça şaşırtıcı. “Oğlum çok fazla bilgisayar oyunu oynuyor” kullanıcıları – sıkı durun – bir çift makasa yönlendiriyor. Bu ürün ile tam olarak nasıl bir çözüm önerildiği belli değil: Çocuk, oyun konsolu elinden alındığında kendini mi bıçaklasın yoksa annesi konsolun kablosunu mu kessin?

Her bir açılış sayfası benzer ürün önerileri ile sonlanırken bu ürünler “İlgili ilişki sorunları” sekmesi adı altında toplanıyor.

Neyse ki marka “Perakende Terapisi” kampanyasının fazla ciddiye alınmaması gerektiğini söylüyor.

Videonun sonunda “Sorununuz horlayan bir koca ya da oyunu bitmek bilmeyen bir oğul olabilir; ne olursa olsun Ikea sizin kurtarıcınız olacak… Ya da en azından Google’da çözüm ararken sizi gülümsetecek.”

Öte yandan “Beni sevdiğini söyleyemiyor” gibi Google aramaları, Ikea’nın ürün reklamlarını Google Adwords’te üst sıralara çıkartarak akıllı kurgu sayesinde kimsenin sinirini bozamayacak. Bu sorunun çözümünü merak edenlere ise Ikea’nın cevabı, mıknatıslı bir yazma tahtası olmuş. Umarız beyefendi mesajı almıştır.

Etiketler