Minik Üniteler San Francisco’nun Evsizlik Sorununu Çözebilir

Minik, yan yana yerleştirilebilen bölmeler San Francisco’nun evsizlik sorununa çözüm olabilir.

15 metrekarelik bu mikro-daireler ne kadar küçük olsalar da San Francisco’nun Körfez Bölgesi’ndeki evsizlik sorununa son vererek birçok evsizin hayatını değiştirebilir.

San Francisco’da neredeyse 7.000 kişi şu anda evsiz. Şehir yıllardır bu sorunu çözmek için uğraşıyor fakat dairelerin maddi olarak karşılanması oldukça zor olduğundan problem çözülemiyor.

“Ev bulamayanların yaşadıkları sokak hayatını ve çaresizliği görüyoruz.” diyor Panoramic Interests’in CEO’su Patrick Kennedy.


Panoramic Interests, bu sorunu çözmek amacıyla bir apartman kompleksine inşa edilebilen modüler ev üniteleri yani MicroPAD’ler geliştiriyor. Bu dikdörtgensel bölmelerin içinde banyo, mutfak, küçük bir ocak ve buzdolabı, yatak, masa, ses geçirmeyen pencereler ve eşya koyulacak yer bulunuyor.

Bu minik daireler yan yana ve üst üste yerleştirilebiliyorlar. İçinde 30 ila 300 arasında ünite bulunan bir kompleksin içinde aynı zamanda sağlık, iş bulma ve teknik yetenek dersleri gibi hizmetlerin sunulacağı yerler de bulunacak.

Kennedy’nin söylediğine göre firma bu ünitelerin tanesini aylık 1.000 dolara şehre kiralamayı planlıyor.

San Francisco sakinleri yakın zamanda bu evsizlik sorununa bir çözüm getirmek konusunda anlaştılar. Fakat bunu nasıl ödeyeceklerine karar veremediler: Kasım ayında evsizler için fon toplama yasası başarısız oldu. Maddi açıdan bir çözüm bulunana kadar yetkililer konuyla ilgili bazı programları dondurabilir.


MicroPAD’ler evsizler için daha sağlıklı, ucuz ve güvenli bir yaşam alanı sağlayacak.

Panoramic Interests, şu anda bu projeyi hayata geçirmek için Oakland ve Berkeley ile görüşme halinde, fakat San Francisco hâlâ ortaklığı kabul etmedi.

İşçi sendikaları, MicroPAD’lerin Çin’de üretilip Amerika Birleşik Devletleri’ne nakledilmelerinin işsizlik oranını artırabileceği konusunda endişeleniyor. Buna rağmen MicroPAD’lerin komplekslere yerleştirilmesi, elektrik ve tesisatın kurulması gibi konularda yine de yetenekli iş gücünün gerekeceği gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Etiketler