Apple’ın Çin’de Rüzgar Türbinlerine Yatırım Yapmasının Sebebi

Apple’ın Çin’de yürüttüğü son çalışmanın akıllı telefonlarla hiçbir ilgisi yok.

Teknoloji devi şu sıralar Çin rüzgar enerjisi sektörüne yatırım yapmak amacıyla rotasını dünyanın en kalabalık ülkesine çevirdi ve ülkenin enerjisinin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden elde etme amacına ulaşmasına yardımcı olmak istiyor.

iPhone üreticisi, bu hafta bir anlaşmaya imza atarak Çin’in en büyük rüzgar türbini üreticisi Goldwind’in yüzde 30’luk hissesini satın aldı.

Şirketler söz konusu miktarın ne kadar olduğu konusunda yorum yapmadı. Ancak bu, Apple’ın bugüne kadar imza atmış olduğu en büyük temiz enerji projesi olarak bilinmekte.

Pek çok Apple ürünü Çin’de üretiliyor ve ülke an itibariyle şirketin satışlarının yaklaşık beşte birinden sorumlu.

Çevreci grup Greenpeace, elektronik üretiminin Çin’de fazlasıyla enerji hacradığını, dolayısıyla kömür enerjisi ile işletilen istasyonların oluşturduğu kirliliğin de artığını ifade etti.

Apple’ın yenilenebilir enerji sektöründeki hamleleri tam olarak bunu telafi etmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl şirket bir dizi solar enerji projesini duyurmuş, aynı dönemde Çin tedarikçileri daha temiz enerji kullanmaya teşvik edici projeler yürütmüştü.

Bu yeni rüzgar projesi Çin’e toplamda 285 megavatlık temiz enerji sağlayacak. Apple’a göre bu, operasyonları tarafından kullanılan diğer kaynakları ve birincil tedarikçileri arasında gelen Foxconn, Lens, Catcher ve Solvay’in de kaynaklarını iyileştirecek.

Çin bu tip insiyatifler için pek çok fırsat sunuyor. Ülke an itibariyle yenilenebilir enerji konusunda dünyanın en büyük yatırımcısı konumunda bulunuyor. 2015 yılı raporlarına göre Çin bir yıl içerisinde rüzgar enerjisi, solar sistemler ve benzeri diğer projelere toplamda 102.9 milyar dolar harcamış.

Tıpkı diğer şirketler gibi Apple da güç satın alma anlaşmalarından faydalanıyor. Bu anlaşmalar kapsamında şirket rüzgar ya da solar enerji üreticilerinden yenilenebilir enerji satın alıyor, sonrasında da bu enerjiyi toptan fiyatına geri satıyor. Bunun karşılığında Apple yenilenebilir enerji sertifikaları temin ederek bu sertifikaları operasyonlarından bazılarında kullanıdığı yenilenemeyen enerjiler için kullanıyor.

Facebook ve Google gibi diğer teknoloji firmaları da aynı şekilde yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefi peşinde koşuyorlar. Google bu ayın başında yaptığı açıklamada 2017 yılı itibariyle yenilenebilir enerji hedefine ulaşmış olacağını açıkladı. Öte yandan Microsoft, 2014 yılından beri yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalıştığını ifade etmişti.

Etiketler