Ofis Sandalyesinde Zirveye Ulaşmış Bulunmaktayız

Altwork Station’a ilk uzandığımda çığlık attım. Düğmelerden birine bastığımda ayarlanabilir masa ve sandalye kombosu yavaşça hareket etmeye başladı ve oturak adeta bir dişçi sandalyesi gibi arkaya yatarken monitör yükseldi. Midem bu beklenmedik histen dolayı biraz bulandı, akabinde aniden tamamen yatay bir pozisyon aldım. Manyetik klavye ve fare üzerimde uçmaya başladı. Bu, film izlemek için harika bir pozisyon olabilirdi. Ama çalışmak için aynısı olur muydu, bilemiyordum.

Bu çalışma istasyonu, startup Altwork’ün imza niteliğindeki ürünü. Startup, tamamen özelleştirilebilir olan bu ergonomik çözüm üzerinde altı yıl boyunca çalışmış ve ayaklı bir çalışma masasını hareket edebilen, geleneksel bir oturma masası ile birleştirmişler. Sandalye, şirketin kurucusu John Speicher tarafından icat edilmiş. Kendisi bir araba kazasında yaralanmış ve kaza sonrasında yalnızca yatay pozisyonda rahat çalışabiliyormuş. Yaptığı araştırma ve testler sonrasında Speicher ve şirketin kurucu ortağı Che Voigt, medikal sandalye benzeri bir çalışma istasyonu yarattılar. Ancak bu istasyon yalnızca engelli ya da yaralı kişiler için tasarlanmadı – Voigt, Altwork istasyonunun temel profesyonel aracı bilgisayar olan herkese hitap etmesini istiyor. Bu istasyon aslında hiçbir durumda terk etmek zorunda kalmayacağınız bir sandalye şeklinde tasarlandı – tam olarak bu anlayış da çalışma takıntılı kültürümüz için oldukça uyumlu bir tasarım.

Teknoloji sektörü için mükemmel sandalye bu olabilir mi?

Teknoloji sektörünün ergonomi ile oldukça rahat ve sıcak bir ilişkisi var. Bu ilişkinin altında yatan fikir ise şu: Programcılarınız ne kadar rahatsa, o kadar çok vakti kod yazarak geçirirler. Bir ofis sandalyesinin 1.000 dolardan fazla olması oldukça olağan bir durum. Bu tür sandalyeler adeta birer statü aracı olarak görülüyor.

Altwork’ün hedeflediği kesim de tam olarak bu. Voigt, dünyanın en büyük teknoloji firmalarının araçlarını çalışanları için satın aldığını belirtiyor, ancak hangi şirketler olduğunu açıklamaktan kaçınıyor. Altwork’ün pek çok müşterisi insanların istasyona olan tepkilerini ölçmek için onu satın almış.

Altwork’ün hedef kitlesini bireylerden çok şirketlerin oluşturuyor olması da şaşırtıcı bir durum değil. İstasyonun standart modeli 5.900 dolarda başlıyor. Buna uçuk teslimat ücretleri dahil değil. Ekstra 1.000 dolar karşılığında ise farklı renkte kumaş ve gerçek ahşap detaylar satın alarak istasyona daha sıcak ve arkadaş canlısı bir görüntü katabilmeniz mümkün. Bu sırada çalışanlar da istasyonu istedikleri bilgisayar, klavye, monitör ve fare ile donatabiliyorlar. İstasyonun aynı zamanda çift monitör kullanımı için ayrı bir eklentsisi de mevcut.

altwork-calisma-istasyonu

İstasyonun kendisi, ofis alanında fazlasıyla yer gerektiriyor: Yaklaşık 2,5 metre kare genişliğinde olan istasyonun yanına büyük bir ihtimalle küçük bir masa da koymanız gerekecektir. Yoksa çalışanlarınız kahvelerini nereye koyacaklar?

Altwork’ün istasyonu getirilip kurulduktan sonra akıllara gelen asıl soru ise şu: Bu pahalı ve havalı icadı kullanmak nasıl bir şey?

İlk başta farklı pozisyonlarla oynamak oldukça eğlenceliydi. Sırtüstü uzanıp hikayeler bile yazdım, ayaktayken de telefonlara cevap verdim. Sandalyenin pozisyonlarında değişiklik yapmak oldukça kolay, zira masa ve monitör sandalyenin duruşuna göre pozisyon alıyor. Ancak ilk iki günün sonunda fark ettim ki sırtüstü yattığımdan ötürü belim ağrımaya başlamış, mouse ve klavyenin alışılmışın dışındaki pozisyonu da omuzlarıma fazlasıyla ağırlık bindirerek vücudumu gerginleştirmişti.

Voigt, masanın harekete teşvik edici şekilde tasarlanmış olduğunu söyledi. Buna rağmen günün sonunda kendimi standart çalışma masamda her gün çalıştığım pozisyonda buldum. Belki de bu alışkanlığın getirdiği bir durumdu; sonu gelmeyen ayarlanabilirlik ihtimali bana adeta kararsızlık yorgunluğu vermiş ve hangi pozisyonlarda rahat ettiğim konusunda karar vermekte zorlanmaya başlamıştım. Tüm buna ek olarak sırtüstü uzandığım durumlarda çalışma arkadaşlarım arasında böylesine hassas bir pozisyonda yatmak biraz utanç vericiydi.

Nihayetinde istasyonla uğraşmaktan sıkılıp Altwork’ün istasyonu tasarladığı amaca doğru yönelirken buldum kendimi: Bilgisayarımdan ayrılıp mola verdim.

Etiketler