Microsoft, Okullarda Kullanılması İçin Yeni Bir Minecraft Versiyonunu Piyasaya Sürüyor

Microsoft öğrencilerin derste Minecraft oynamalarını istiyor, ve hatta okulların bunu destekleyeceğini umut ediyor. Bu hafta Microsoft, “Minecraft: Education Edition (Minecraft: Eğitim Sürümü)” isimli bir versiyonunu piyasaya sürüyor ve bu uygulamada ders esnasında kullanım için araçlar bulunuyor.

Uygulama geçtiğimiz Ocak’tan beri gelişim aşamasındaydı. Uygulamadaki eğitsel araçlar bu yaz beta periyoduna girmişti ve Microsoft, okullar açılmadan yeni sürümü piyasaya sürmeyi planlıyordu. Hedeflerinin birkaç ay gerisinde kalsalar da, oyun şu anda Windows 10 ve macOS ile kullanılabiliyor.

İsmine rağmen oyunun yeni sürümü eskisinden çok da farklı değil. Öğretmenlerin, öğrencilerini görebileceği ve yönlendirebileceği yeni araçlar eklenmiş. Aynı zamanda oyuna yeni gelen, kamera ve kara tahta gibi nesneler de var.

Microsoft’un umudu ise, öğretmenler Minecraft’ı yeni konuları araştırırken kullanırken Minecraft’ın öğrencileri dersle etkileşim halinde tutması. Öğretmenler anlattıkları konularla ilgili oyunda yeni dünyalar yaratmalı… Bunun bir örneği Microsoft’un sitesinde bulunan fotoğraflarda görülebiliyor; devasa bir insan gözü modeli Minecraft ile yaratılmış ve öğrenciler bunun içine girip nasıl çalıştığını görebiliyorlar.

minecraft2

Education Edition için yeni dünya ve ders fikirleri oyunun sitesinden toplanacak ve Microsoft bunları yalnızca kendisi yaratmayacak. Eğitici dünyalar yaratmak öğretmenlerin görevi olacak; fakat bu büyük bir probleme dönüşme potansiyeline sahip. Çünkü Minecraft’ta bir dünya yaratmak, oyuna çok aşina olanlar için bile oldukça zaman alıcı bir işlem. Öğretmenleri ise dersten sonra yine dersle uğraştırmak pek pratik ve mantıklı değil.

Bu da demek oluyor ki Minecraft: Education Edition’ın başarısının büyük bir kısmı eğitimcilere bağlı. Eğer Minecraft için yeni öğretici dünyalar ve dersler yaratmaya yeteri kadar öğretmen gönüllü olmazsa, bu uygulamayı kullandırmak ve yaymak zor olacağa benziyor.

Oyun şu anda cihazlara indirilebiliyor ve bir öğrencinin yıllık üyeliği 5 dolar tutuyor.

Etiketler