Mediterra Capital, Logo Yazılımdaki Payının Büyük Bir Kısmını Uluslararası Yatırımcılara Sattı

Mediterra Capital, Logo Yazılım’daki payının büyük bir kısmını uluslararası yatırımcılara sattı.Yüksek talep nedeniyle planlanandan %20 daha fazla pay satışı yapıldı. Yabancı yatırımcılar, hisselerin %85’ten fazlasını satın aldı ve işlem sonrası Logo Yazılım’ın halka açıklık oranı %22,5’ten %58,5’e yükseldi. Mediterra Capital, Logo Yazılım’da %5 hissesini koruyarak şirketin çeşitli büyüme alternatiflerini desteklemeye devam edecek.

Mediterra Capital tarafından yönetilen fonlar, 2013 yılında Logo Yazılım hissedarı olduktan sonra, 7 şirket satın alması ve birleşmesi yaptı, 2 adet ortak girişim kurdu. Logo Yazılım’ın ilk satın alması, pazardaki diğer büyük firma olan Netsis ile başladı, Logo Yazılım’ın mevcut ürünlerini tamamlayıcı nitelikte ürünleri bulunan beş yerel şirketin daha satın alınmasıyla devam etti. Ayrıca Türk KOBİ firmalarına katma değerli hizmetler sunabilmek için FIGO adında ortak girişimi olan bir ticaret bilgi platformu kurdu. 2016 yılında Logo Yazılım, Romanya’daki ERP marketinin lider oyuncusu TotalSoft şirketinin %100 hissesini satın alarak ilk sınır ötesi işlemini gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra bölgesel lider olma stratejisinin bir parçası olarak Hindistan’da da bir ortak girişim kurdu.

Bu dönemde, Logo Yazılım hükümetin e-dönüşüm stratejisine uyum sağlayarak, e-devlet hizmetlerinin önde gelen sağlayıcılarından biri haline geldi. Şirket ayrıca araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam ederek katma değerli bulut, SaaS ve PaaS gibi yeni teknolojik ürünler üretmektedir.

Son 5 yılda, Logo Yazılım’ın satışları yıllık %43 büyürken, tekrar eden gelirlerin toplam gelir içerisindeki payı %4’ten %48’e yükseldi ve hisse başına getirisi yıllık %57 büyüdü.

Mediterra Capital’in ortaklarından Orhan Ayanlar, işlemle ilgili şunları söyledi:“Bu işlem doğru yönetilen ve doğru anlatılan Türk şirketlerine yabancı yatırımcı iştahının en net göstergesi oldu. Logo Yazılım’ın ulaştığı başarıyı gözlemlemekten gurur duyuyoruz ve Logo Yazılım’ın kurucu ortağı Tuğrul Tekbulut ile birlikte şirketi daha büyük başarılara taşımayı ve önümüzdeki yıllarda bölgesel varlığımızı arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, nitelikli yatırımcılara arz yolu ile gerçekleştirilen bu başarılı satış işleminin Türkiye’de yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi şirketlerine cesaret vereceğini ve yatırımların artarak devam edeceğini umuyoruz. Biz, Mediterra Capital olarak önümüzdeki 4 yılda 10 şirkete 250 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyoruz.”

İşlemde Citigroup uluslararası koordinatör ve ortak konsorsiyum lideri, Ak Yatırım ise yerel koordinatör ve ortak konsorsiyum lideri olarak hareket etti. Proskauer Rose LLP, Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu ve Baker & McKenzie / Esin Avukatlık Ortaklığı işlemle ilgili taraflara hukuksal destek sağladı.

Mediterra Capital Hakkında: Mediterra Capital Management Limited, Türk şirketlerine yatırım yapmaya odaklanmış 300 milyon Avro öz kaynak sahibi fonları yönetmektedir. Logo Yazılım yatırımı, 2013 yılında Mediterra Capital Partners I, LP ortaklığının iştiraki olan EAS Solutions tarafından gerçekleştirilmiştir. Mediterra Capital fonlarının yatırımcıları arasında EBRD, EIF, IFC (Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi), FMO, Alpinvest Partners ve Siguler Guff & Company gibi uluslararası kurumsal yatırımcıların yanı sıra önde gelen Türk aileleri ve girişimcileri de bulunmaktadır.

Etiketler