Yeni Nesil Valiziniz Artık Peşinizden Geliyor

Kaliforniyalı bir şirket, sahibini takip eden otonom bir valiz projesini hayata geçirmek için bir Indiegogo kampanyası başlattı. Bu valizi sürüklemek veya çekeceğinden tutmak gerekmiyor.

Valiz, sahibinin akıllı telefonunu takip ederek yaklaşık 1 metre arkasından geliyor. Dik veya yan yatırılmış bir şekilde hareket edebiliyor.

Travelmate Robotics’in CEO’su David Near, “Valizler on yıllardır değişmedi. Bu alanda teknolojik gelişmelere ve inovasyona ihtiyacımız var.” diyor.

Near, bu teknolojinin iş adamlarından engellilere herkes için yararlı olacağını düşünüyor. Travelmate valizleri üç boyda satışa sunulacak. Valizlerin hızı, 3 m/s’ye kadar çıkabilecek.

Bir yıl önce dünyanın dört bir yanına seyahat ederken yanında robot bir yoldaş olmasının havalı olacağına karar veren Near, “Otonom bir valize sahip olmak her açıdan oldukça avantajlı.” diyor.

Near’a göre valizin kaldırımlarda ve alışveriş merkezlerinde yapılan testleri başarıyla sonuçlanmış. Near, havaalanı veya tren istasyonu gibi kalabalık yerlerde valizin herhangi bir engele çarpacağı konusunda endişelenmiyor.

Bu prototipin kızılötesi sensörü, valizin objeleri algılayıp onlardan uzak durmasını sağlıyor. Ancak seneye piyasaya sürülecek olan son versiyonun kamera veya radar gibi başka bir sensöre sahip olabileceği düşünülüyor.

Near’ın projesi şimdiye kadar Indiegogo’da 100.000 dolarlık hedefinin yalnızca %7’sini toplayabildi. Eğer bu yöntemle hedeflenen miktara ulaşamazsa Near, klasik yatırımcılardan destek alıp projesini gelecek yaz hayata geçirerek dağıtıma başlamayı planlıyor.

Bu haberle heyecanlanan yolcuların yine de çok heveslenmemesi gerekiyor, çünkü valiz henüz sadece bir prototip. Aynı zamanda valizin engellerden uzak durmasını sağlayan sensör hâlâ son halini almış değil. Firmanın valiz hakkındaki videosu oldukça ilginç olsa da valizin gerçek havaalanları gibi kalabalık yerlerde kendini kanıtlaması gerekiyor.

Valizle ilgili herkesin aklındaki en büyük soru işareti ise hırsızlık. Eğer valiz bağlı olduğu telefondan 4.5 metreden fazla uzaklaşırsa alarmı otomatik olarak çalışacak. Ayrıca sahibin telefonuna bildirim gidecek. Travelmate Robotics, valizin telefondan uzak olmasının gerekeceği normal durumlar için (havaalanında valizi bagaj teslime emanet etmek gibi) bir çözüm arayışında.

Etiketler