eBay, MercadoLibre Hisselerinin Büyük Bir Kısmını Satacak

E-ticaret devi eBay, Latin Amerika online pazaryeri MercadoLibre’ye ait hisselerinin çoğunluğunu satmayı planladığını duyurdu. Bu satış, eBay’in son zamanlarda hızlandırdığı elden çıkarma çalışmalarının bir parçası niteliğinde.

Genel merkezi Arjantin’de bulunan MercadoLibre, Latin Amerika’nın eBay’i olarak biliniyor ve Güney Amerika’nın en büyük e-ticaret platformlarından biri niteliğini taşıyor. Şirket, Arjantin ile birlikte Şili, Brezilya, Kolombiya, Meksika gibi pazarlarda da aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor.

MercadoLibre’nin eBay ile olan ilişkisi Ekim 2001 tarihine dayanıyor. Bu dönemde MercadoLibre, eBay’in daha önceden satın almış olduğu iBazar S.A’nın Brezilyalı alt kuruluşu olan iBazar Como’yu satın almıştı. Tümü nakit gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde eBay, MercadoLibre’nin yüzde 19,5’lik hissesinini de almıştı.

eBay’in şimdilerde MercadoLibre hisselerini satıyor olması, şirketin attığı diğer elden çıkarma adımları ile paralel olarak işliyor, zira şirket, son 18 ayda önemli ölçüde küçüldü, küçülmeye de devam ediyor. Geçen yaz başlayan çalışmalar, eBay’in Craigslist hisselerini satması ile başlamış, ardından PayPal’i de kendi başına bir şirket haline getirmesi ile sürdürülmüştü. Bu küçülme, son olarak şirketin eBay Enterprise’ı bir yatırım konsorsiyumuna 925 milyon dolar karşılığında satması ve Hintli e-ticaret sitesi Snapdeal’e ait hisselerinin bir kısmını elden çıkartması ile devam etti.

eBay, bu satışla MercadoLibre yatırmından önemli ölçüde kazanç elde edeceğini belirtiyor. Şirket, henüz alıcı isimlerini açıklamış değil. Hem Snapdeal, hem de MercadoLibre anlaşmaları ile ilgili en dikkat çekici nokta ise, eBay’in her iki şirkette de hisse bırakma kararı vermesi oldu. Böylece Latin Amerika ve Hindistan gibi iki önemli coğrafyada stratejik ortaklara sahip olmaya devam edecek.

Etiketler