Yaratıcı Düşünmenin Önündeki 6 Engel ve Onları Aşmanın Yolları

Bireylerin ve şirketlerin eğitimi ve geliştirilmesi hizmeti veren Brian Tracy International CEO’su Brian Tracy, yaratıcı düşünmenin önündeki engelleri ve onları aşmanın yollarını Entrepreneur’deki yazısında açıkladı.

Rutin iş ve özel hayatın kaçınılmaz sorunlarına ne kadar yaratıcı çözümler bulursanız o kadar başarılı olursunuz.

Hiç kendinizi tıkanmış ve sıradan hissettiğiniz oldu mu? En ufak bir sorunu bile çözemediğinizi düşündünüz mü?

Hepinizin yaratıcı yetenek ve becerileri var, sadece onları nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. İşte başarıya ulaşmada sizi problem çözme becerilerinizi geliştirmenizden alıkoyacak, yaratıcı düşünmenin önündeki 6 temel engel ve bu engelleri aşmanın yolları.

  1. Kendiniz veya Çevrenizden Kaynaklı Eksik Hedefler

Yaratıcı düşünmenin önündeki birinci engel net hedef ve amaç eksikliği, yazılı olmayan, detaysız ve plansız aksiyonlardır.

Ne istediğiniz ve bunu nasıl başarabileceğiniz konusunda net olursanız yaratıcı zihniniz harekete geçecektir. İşte o zaman yaratıcı becerilerinizi geliştirecek parlak fikirler ve öngörüler aklınıza gelmeye başlayacaktır.

  1. Başarısızlık Korkusu

Yaratıcı düşünmenin önündeki ikinci engel başarısız olma veya kaybetme korkusudur.

Bu, hatalı olmak, hata yapmaktan, para veya zaman kaybetmekten korkmaktır. Gerçekleştiğinde bunun sorumlusu hata deneyiminiz değildir. Hata yapma ihtimalinizdir;  hata beklentiniz hareketlerinize ket vurur ve hatanın ve etkin olmayan problem çözmenin birincil sebebi budur.

  1. Reddedilme Korkusu

Yaratıcı düşünmenin önündeki üçüncü büyük engel eleştirilme, alay edilme, gülünç duruma düşme ve reddedilme korkusudur.

Aptal olduğunuzun düşünülmesi korkusudur. Bu duygu, aslında umrunuzda olmayan veya tanımadığınız kişiler tarafından bile takdir edilme ve onaylanma isteği tarafından tetiklenir. Neticede karar sizindir. “Yapmaya muradın varsa yaparsın.”

İnsanların sırf fikirlerini veya kendilerini nasıl pazarlayacaklarını bilmedikleri için duyduğu korkuyla eksik başarı ve sıradanlığa razı geldiğini görmek çok şaşırtıcı.

Birinden ürün veya hizmetlerini denemek/satın almak istemekten korkuyorlar. Sonuç olarak bu reddedilme ve eleştirilme korkusu yüzünden güvenli sularda yüzmeye devam ediyor ve aslında kazanabileceklerinden çok daha azına tamah ediyorlar.

  1. Değişime Kapalı Olma veya Adapte Olamama

Yaratıcı düşünmenin önündeki büyük engellerden biri de “özdenge”dir. Özdenge, daha önceden söylediğiniz ya da yaptığınız bir şeyle tutarlı olmak için derinden gelen bir istek duyma durumudur.

Önceden yaptığınız/söylediğiniz bir şeyden farklı bir şey yapma/söyleme korkusudur. Bu özdenge isteği insanları başarılı olmaktan ve yapabileceklerini gerçekleştirmekten alıkoyar.

Özdengede, sizi halihazırda yaptığınız noktaya geri götüren dayanılmaz bilinçsizce bir baskı söz konusudur.

Ne yazık ki bu eğilim sizi kendi “güvenlik alanı”nızda kalmaya zorlar. Zaman içerisinde bu güvenlik alanı önce bir çentiğe sonra da bir oyuğa dönüşür. Bu oyuk içerisinde tıkılıp kalırsınız. Gelişim durur. Zaman geçmeden de değişmemenizi haklı çıkarmak için bahane bulma gücünüzü kullanmaya başlarsınız.

Jim Rohn’un da dediği gibi “Bir çentik ve mezar arasındaki tek fark derinliğidir.”

Özdenge, sizi başarıdan alıkoyan ve potansiyelinize ket vuran en ölümcül durumlardan biridir.

  1. Proaktif Düşünmeme

Başarıya ulaşmada yaratıcı düşünmenin önündeki beşinci engel pasifliktir. Zihninizi düzenli olarak yeni fikir ve bilgilerle harekete geçirmezseniz, canlılık ve enerjisini kaybeder. Tıpkı çalıştırılmayan bir kas gibi tembelleşir.

Proaktif ve yaratıcı düşünmenin yerine pasif ve otomatik bir düşünme etkili olmaya başlar.

Pasif düşünmenin temel sebeplerinden biri de monotonluktur. Çoğu insan her sabah aynı saatte uyanır, işyerinde aynı rutini takip eder, akşamları aynı insanlarla buluşur ve aynı televizyon programlarını seyreder.

Zihinlerini zorlamadıklarından sıkıcı ve halinden memnun bir tavır takınırlar. Birisi yeni bir fikir veya yöntemle geldiğinde genellikle negatif ve cesaret kırıcı tepkiler verirler. Zaman içerisinde de işlerin yapılış şekliyle ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda tehdit edilmiş hissetmeye başlarlar.

  1. Bahane Bulma ve Gelişmeme

Yaratıcı düşünmenin önündeki engellerden biri de sürekli bahane bulma ya da rasyonelleştirmedir. İnsanların rasyonel varlıklar olduğunu biliyoruz, ancak bu tam olarak ne anlama geliyor?

Rasyonel olmak, dünyayı daha rahat anlamak ve güvende hissetmek için düzenli olarak zihinlerimize etrafımızdakileri açıklamak anlamına gelir. Diğer bir deyişle ne yapmak ya da yapmamak istiyorsanız bu fikrinizi destekleyecek bir sebebi hızlıca bulabilirsiniz.

Kararlarınızı sürekli rasyonelleştirmeye çalışırsanız performansınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenemezsiniz.

Yaratıcılığın başarı yolunda neden önemli olduğunu gösteren iki temel sebep vardır. Birincisi, problem çözmenin ve karar almanın girişimciliğin yapıtaşlarından olması.

İş ve özel hayatınızın %50-60’lık kısmı sorun çözerek geçmektedir. Rutin iş ve özel hayatın kaçınılmaz sorunlarına ne kadar yaratıcı çözümler bulursanız o kadar başarılı olursunuz.

İkincisi ise hepimizdeki daha fazla para kazanma isteği. Hepimiz daha başarılı olmak, daha yüksek statü, itibar ve bilinirlik kazanmak istiyoruz. Unutmayın, bunları ne ölçüde başarabileceğiniz problem çözme yeteneğinize bağlıdır.

Etiketler