Kendi Kendini Sürebilen Otobüsler Helsinki Sokaklarında Tur Atıyor

Kendi kendini sürebilen iki otobüs, Ağustos ayında Helsinki sokaklarındaki yolculuklarına resmen başladı.

Küçük elektrikli otobüsler, Fransız firma EasyMile tarafından geliştirildi ve toplamda 9 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip. Saatte 50 kilometre hıza ulaşabilen araçlar, deneme süresi boyunca 15 kilometrelik hız limiti ile sınırlandırılmış.

Otobüsler, şehrin Hernasaari bölgesinde bulunan iki yoğun transit istasyonu arasında yolcu taşımak üzere kullanılmakta. Herhangi bir acil durum oluşması durumunda ise otobüslerin içine birer şöför konumlandırılmış.

Kendi kendini sürebilen otobüsler ile deneyler yapmış olan başka şehirler de var, ancak bu deneme sürüşleri genelde kontrollü ortamlarda gerçekleştiriliyor.

Bu proje, Helsinki’nin önümüzdeki 10 yıl içerisinde araba sahipliğini ortadan kaldırma planı çerçevesinde yürütülüyor. Şehrin halihazırda etkili bir toplu taşıma sistemi bulunmakta. Bununla birlikte şehir, talep üzerine bir mobilite programı da geliştirerek insanlara herhangi bir otobüs, tren, taksi, araba paylaşımı ya da bisiklet yolculuğu için entegre mobil uygulamalar üzerinden ödeme yapma imkanı sunmak istiyor.

Otobüsler, bu sonbahar Espoo ve Tampere omak üzere iki Finlandiya şehrinde daha kullanıma açılacak. İlk kar yağışından sonra kaldırılacak olan araçlar, bahar aylarında yeniden harekete geçecek.

Finlandiya yasaları, araç içerisinde bir şöför bulundurma zorunluluğu koymayarak, otonom ulaşım seçeneklerini kolaylaştırma yoluna gidiyor.

Etiketler