Zipcar, Üniversite Kampüslerine Özel Bisiklet Paylaşım Programları Başlatacak

Ocak ayında Zipcar, Zipbike isimli yeni bir program başlatacak. Bisiklet paylaşım firması Zagster ile ortaklaşa yürütülecek olan program, ABD çapındaki üniversite kampüslerinde 10 adet bisiklet paylaşım ağı oluşturacak. Zipcar yıl sonuna kadar toplamda 15 paylaşım programı kurmayı planlıyor.

Öğrenciler ve fakülte üyeleri, tek bir üyelik ile araçlara ve bisikletlere erişim sağlayabilecek. Zagster CEO’su Timothy Ericson, bunu bir üniversite için yapılan “ilk entegre, çoklu formda ulaşım sistemi” olarak nitelendirdi. Şirket, halihazırda 25 farklı kampüste bu tür programlar işletmekte. Her program dahilinde genellikle birkaç düzine bisiklet var.

Zipcar’ın bu programa dahil olmasının ise, kampüste bir bisiklet paylaşım programı açmanın önünde duran bariyerleri ciddi oranda azaltması bekleniyor. Zagster, normal şartlar altında okullardan bisiklet başına 150 dolarlık bir ücret alıyor. Ericson, bu ortaklığın bu ücreti yüzde 90 oranında azaltabileceğini vurguladı. Zipcar ise ortaklıktan büyük kazanç elde ettiğini, çünkü tüketicilere mobilite anlamında geniş bir seçim olanağı sunduğunu belirtti.

Bu ortaklık aynı zamanda büyük transit firmaların paylaşım ekonomisini ve bisiklet ile ulaşımı benimsediğine dair önemli bir kanıt oluşturuyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Ford, San Francisco’daki bisiklet paylaşım ağına sponsor olacağını ve ağa dahil olan bisiklet sayısını 700’den 7.000’e çıkartacağını duyurmuştu.

Ericson, “Bugün bünyesinde araç paylaşımını barındıran her üniversite, önümüzdeki beş yıl içerisinde bisiklet paylaşımı programlarına dahil edilecek. Hedefimiz ise bu programın Zipbike olması.” diyor.

Şu an için Zipcar, Kuzey Amerika’da toplamda 500 kampüste araç sunuyor. Şirket, bu ayın başında bir dönüm noktasına imza atarak dünya çapında 1 milyon üyeye ulaştı.

Etiketler