ABD, Yabancı Teknoloji Girişimcilerine Karşı Çekiciliğini Giderek Kaybediyor

Apple, an itibariyle iPhone 7’nin tasarımında Çin inovasyonlarını kopyalamış olduğu suçlamalarla karşı karşıya. Gerçekten de Çin’in akıllı telefon üreticileri, ikili kamera sistemleri ve kablosuz kulaklıkları Apple’dan çok önce piyasaya sürmüştü. Apple’ın iMessage’a eklediği stickerlar ve animasyonlar da Çin’in WeChat’inin direkt kopyası. Bu, Apple’ın Çin’i kendi inovasyonlarını çalmasıyla suçladığı günlerden çok uzak bir görüntü. Gerçek şu ki, Amerika’nn en inovatif şirketi, artık dünyanın en inovatif şirketi değil. Dünya çapındaki girişimciler de Silikon Vadisi’nde gördüklerinize taş çıkartacak inovasyonlar üretmekte.

Bu, aynı zamanda milyar dolarlık teknoloji startupları olan “unicorn”ların da dünya çapındaki varlığı ile kanıtlanabilir. Dünyadaki 191 unicorn’dan, 42 tanesi Çin’de, 8’i ise Hindistan’da. Evet, 105’ten fazlası da ABD’de olabilir, ancak bundan 10 yıl önce Asya’da bir teknoloji startupı bulmak mümkün bile değildi. Bugün Çin’in Alibaba, Baidu ve Tencent gibi internet şirketleri, dünyanın en inovatif ve değerli şirketleri arasında sayılıyor.

Dünyanın girişimcileri, eskiden Silikon Vadisi’ne gitmeyi düşlerlerdi, çünkü orası dünyanın yenilik merkeziydi ve başka yerlerde çok az fırsat vardı. Ancak bu, artık böyle değil. Hindistan’a baktığınız zaman, ülkenin her noktasında tohum atan startuplar olduğunu görüyorsunuz. Bu startupların kalitesinin ise Çin’deki ya da Silikon Vadisi’ndeki startuplardan aşağı kalır yanı yok.

Hindistan’daki yerel girişimciler ile yapılan röportajlar, pek çoğunun ABD’ye taşınma gibi bir amacının olmadığını gösteriyor. Çoğu, en büyük fırsatların Hindistan’da olduğu kanısında.

Aslına baktığınız zaman ABD, yıllar boyunca dünyanın en zekilerini ve en iyilerini, kendi üniversitelerinde eğitim görmeye çağırdı ve onlara çalışma vizeleri ile geçici iş imkanı sundu. Ancak kalmak isteyenler için kalıcı vize konusunda fazlasıyla seçici davrandı, bu yüzden de sıralar uzadı da uzadı. Duke, Harvard ve New York üniversitelerinde yapılan araştırmalara göre, Ekim 2006 tarihinde, ABD’de “göç arafında” olan 1 milyonu aşkın çalışan vardı. Bunların yalnızca 120.000 tanesi her yıl ilgili iş kategorilerine yerleştirilmek üzere yeşil kart (green card) aldı. Tahminlere göre bu rakam, şimdilerde 1,5 milyona ulaştı.

Binlerce yetenekli çalışan ve ABD’nin en iyi üniversitelerinde eğitim görmüş yüzlerce mezun, Amerika’nın kusurlu göç politikaları yüzünden evine dönmek zorunda kaldı. Kendileri şimdilerde Çin ve Hindistan’daki unicorn’larda lider pozisyonda. Amerika ise koca bir nesil girişimciyi ve yenilikçiyi kaybetmiş durumda. Bu yüzden de Silikon Vadisi’nde göçmenler tarafından kurulmuş startup oranı, 2005’te yüzde 52 iken 2012’de yüzde 44’e düştü. Şimdilerde ise daha düşük seviyelerde olması muhtemel.

Obama, tam da bu bağlamda geçtiğimiz günlerde yeni bir yasa tasarısı duyurusunda bulunarak yabancı girişimcilerin ABD’ye girebileceklerini ve ilgili startuplarda çalışmaya başlayabileceklerini duyurdu. Bu yasa, iç güvenlik güçlerinin belli yabancılara ABD’ye doğrudan giriş izni vermesi anlamına geliyor.

Ancak ABD başkanının göç üzerindeki yetkisi fazlasıyla kısıtlı, bu yüzden de bu, kısa vadeli ve kısıtlı bir çözüm. Yasanın gerektirdiği bürokratik prosedürler ise ABD’ye gelmek isteyen girişimciler için kolaylık sağlayan cinsten değil. Bu yöntem aynı zamanda kalıcı oturma iznine yönelik hiçbir vaat de vermiyor.

Tüm bunlara rağmen yasanın onaylanması, hiçbir şey olmamasından iyidir. Büyük bir ihtimalle yasanın yürürlüğe girmesi, birkaç yüz startupın ABD’ye taşınmasına ve ülkede binlerce iş olanağının doğmasına vesile olacaktır.

Bu sorunu çözmek için en çok ihtiyaç duyulan şey ise, yabancıların geçici iş vizesi alabilmesi için yeni yasalar ve düzenlemeler getirilmesidir. Var olan yasa ve kurallar, çalışanların yeşil kartlarını almadan iş değiştirmelerini yasaklıyor. Yeşil kart almak ise 10-20 yıl arası sürüyor. Bu dezavantajlar, hem geçici vize ile çalışan işçileri, hem de Amerikalı çalışanları olumsuz etkiliyor, zira bu durum işverenlere maaşları yapay olarak indirme fırsatı veriyor. Yabancı çalışanlar bu sürede kendi şirketlerini de kuramıyorlar, bu yüzden de bu amaçla gelmiş insanlar çoğu zaman pes edip ülkelerine geri dönüyor.

Göç konusu, ABD için oldukça toksik bir konu haline geldi. Göçmenlerde bıkkınlık yaratan sosyal hayal kırıklığıyla başa çıkabilmek için, ABD’nin ekonomik büyümeye ve yeni iş olanaklarına ihtiyacı var. Bununla birlikte ülke, her ikisini de getirebilecek adaylara kollarını açmalı.

Etiketler