Müstakbel ve Genç Ebeveynlere Özel Sağlık Odaklı Pazaryeri: Lucy

Bay Area’lı startup Lucy, ebeveyn adaylarına doğum sonrasında destek olacak çeşitli hizmetler sunuyor.

Çocuk sahibi olmak özellikle etraflarında arayıp çağırabilecekleri tecrübeli aile üyeleri bulunmayan çiftler için oldukça streslidir. Pek çok genç ebeveyn için bebeklerini eve getirdikleri zaman bir bebek ile ilgilendikleri ilk zamandır. Bu stresi azaltmayı hedefleyen yeniliklerin ise başarıya ulaşması muhtemeldir. Ocak ayında geliştirilen bir mobil uygulama olan Lucy, yeni ebeveynlere destek olacak bir bakım ekosistemi yaratmayı amaçlıyor.

Henüz beta sürümü kullanımda olan platform, genç aileler için sağlık uzmanı bulmayı ve randevu almayı kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, doğum koçundan emzirme danışmanına, aile terapistlerinden beslenme uzmanına kadar pek çok branşta uzman arasından seçim yapabiliyor. Amaç, bebek doğduktan sonra geleneksel sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı noktada genç anne babaları desteklemek.

Bebek bekleyen çiftler veya yeni ebeveynler uygulamaya üye oluyor ve bir dizi soruya cevap vererek ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlıyorlar. Ardından Lucy, uygulama üzerinden rezerve edilebilecekleri hizmetleri içeren bir destek planı oluşturuyor. Uygulamadaki “Zamansız Mesajlaşma Hizmeti” sayesinde ise kullanıcılar ihtiyaç duydukları her dakika uzmanlarla iletişime geçebiliyor.

Kurucu ortak Chitra Akileswaran, “Ben bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyım ve sağlık sistemi ve doğum olayına nasıl yaklaştığımız yeni ebeveynlerin ve özellikle de kadınların ihtiyaç duyduğu desteği sağlamıyor.” diyerek uygulamanın gereksinimini dile getiriyor.

Uygulama ayrıca kadınların çocuk sahibi olduktan sonra kariyerlerinde de destekliyor. İşverenlerin aile dostu bir politika izleyerek çalışanları nasıl elinde tutacağı ve çocuk sahibi olduktan sonraki zorlu aylarda çalışanların nasıl daha üretici olabilecekleri konusunda da yardımcı oluyor.

Etiketler