Eski Mahkumlardan Harika Girişimciler Çıkmasının 3 Sebebi

Bundan 20 yıl önce, hapishane sisteminde çalışan bakan bir arkadaşımın beni davet etmesi üzerine, hapishanelerde girişimcilik dersleri vermeye başladım. Ondan 8 yıl sonra ise bu öğrenim programına resmileştirerek, programa Inmates to Entrepreneurs (Mahkumdan Girişimciye) adını verdik. Bugün ise ayda bir kez olmak üzere hapishanelere gidiyor ve bir işin nasıl kurulacağını anlatıyorum.

O zamandan beri Inmates to Entrepreneurs, Sageworks’te yapmış olduğumuz en viral şey haline geldi. Sınırlı çaba ile, mahkumlardan ve eski mahkumlardan düzenli olarak gelen soruları yanıltıyoruz. Görünüşe bakılırsa ücretsiz ve bağışsız işleyen bu hizmete acayip bir talep var. Aslına bakarsanız tek sıkıntımız, daha önceden şirket yönetmiş ve eski suçlulara yardımcı olabilecek eğitmenler bulmakta.

Eski mahkumlar, yalnızca çok zor iş bulabildikleri için değil, aynı zamanda bir işe başlarken büyük ölçüde yardımı dokunabilecek, eşsiz özelliklere sahip oldukları için, bir girişim başlatırken ideal adaylar oluyorlar. Bu özelliklerden bir kaçını aşağıda sıraladım:

1. Başarısızlık korkusu bir sorun teşkil etmiyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 70’i, başarısızlık korkusunu bir işe girişmeden önceki en büyük engel olarak görüyor. İnsanlar, geçim sağlayamamaktan ve bir “başarısızlık” örneği olarak gösterilmekten korkuyorlar.

Ancak mahkumlarla yaptığım konuşmalarda bu, aldığım tepkiler arasında yok. Her ne kadar pek çok insan için kendi işini kurmak kolay olmasa da, eski mahkumlar bu tip girişimlere fazlasıyla hevesli yaklaşıyorlar. Kanıt mı? Mahkumların, “Kaybedecek neyim var ki?” yaklaşımı.

Yaptıkları seçim, tam zamanlı bir işin rahatlığından ya da yüksek maaşından vazgeçmeyi gerektiren bir seçim değil. Aksine bir hapishaneyi terk ederken sıfırdan bir hayata başlamaları gerektiğinin farkında oluyorlar.

2. Riske yabancı değiller.

Yeni bir işe başlamak, risk ile ölçülüyor: Finansal risk, operasyonel risk, uyum riski… Bu nedenle de girişimciler çoğu zaman risk alan kesim olarak damgalanıyor. Onlar kurumsal masa başlarında oturup, bir iş kurmanın hayalini kurmaktan öteye gidip, gerçekten bu işi yapabilenler.

Eski mahkumlar da aynı şekilde riske yabancı değiller. Çoğu zaman onları hapishaneye götüren aksiyonlar da, başkalarının alamayacağı riskleri gerektiren eylemlerden oluşuyor.

Pek çok eski mahkum için risk almak, yabancı bir şey değil, bu yüzden de bir işletme kurarken ortaya çıkabilecek riskler ile karşı karşıya kalmak onlara engel olmuyor. 2013’te yapılan bir araştırma, yasalara aykırı aktivitelerde bulunan akıllı gençlerin, eşit ölçüde akıllı, ancak kurallara uyan gençlere göre daha başarılı girişimciler ortaya çıkarttıklarını kanıtlamış.

3. Bahisler büyük.

Eski mahkumlar için iş bulmak inanılmaz zor. Yapılan araştırmalar, eski mahkumların dörtte üçünden fazlasının, hapishaneden çıkmalarından bir yıl sonra hala iş bulamamış olduklarını gösteriyor. Bir diğer araştırmaya göre ise eski mahkumların yarısı kadarı, hapishaneden çıktıktan ancak 5 yıl sonra tam zamanlı bir iş bulabiliyor.

Eski mahkumların toplum içinde yararlı birer birey haline gelmeleri için pek de seçeneği yok gibi. Bu yüzden onlar da işlerinde başarılı olabilmek için fazlasıyla motive oluyorlar.

Bir iş kurmak isteyen eski mahkumlara verebilecek birkaç tavsiyem daha var: Küçük başlayın. İlk etapta küçük yatırım miktarları ile başlayabilmek adına, hizmet temelli küçük işletmeler kurmayı tercih edin. Önce müşteri kapmaya odaklanın, sayfalar uzunluğunda iş planı yaratmaya değil. Kısacası küçükten başlayın ve oradan büyümeye bakın.

Bu yazı, girişimci ve iş adamı Brian Hamilton tarafından kaleme alınmış, Digital Talks ekibi tarafından çevrilmiştir.

Etiketler