Tekerleğin Arkasındaki Beyin: Otonom Araçlara Özel Uyarlama Seti

Stanford Üniversitesi’nden arabalara düşünmeyi öğretmek isteyen yapay zeka araştırmacıları tarafından kurulan, drive.ai isimli bir startup, yazılım üzerinden geleneksel arabaları kendi kendini süren arabalara çevirecek olan bir set ile ilgili planlarını açıkladı. Amaç ise araştırmayı ticarileştirmek.

Kaliforniya merkezli şirket, birkaç hafta içerisinde drive.ai’nin “derin öğrenme” yazılımı ile oluşturulan sensörler sayesinde modifiye edilmiş araçları test etmeye başlamak istiyor. Bu yazılım, araç için özel bir arayüzden oluşuyor ve aracın yayalar ve diğer araçlara karşı oluşturacağı hedefleri ile iletişim kuruyor; fren yapmak, şerit değiştirmek ya da dönemeç almak gibi. Şirketin ilk hedef pazarı, düzenli güzergahlarda seyahat eden araçlar olacak – teslimat, araba paylaşımı ya da servis için kullanılan araçlar gibi. Drive.ai, sistemin fiyatını ve yazılımın ne zaman piyasaya çıkacağı ile ilgili bilgileri açıklamaya ise henüz hazır değil.

İnsanlarla ve diğer araçlarla iletişim, otonom araçların yüksek derecede kabul görmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak görünüyor.

Drive.ai’nin kurucu ortaklarından Carol Reiley, “Araçlar için yepyeni bir dil geliştirmek üzerine çalışıyoruz. Böylece aracın hem içinden, hem dışından, insanlar ile bir biçimde iletişim kurmalarını sağlayacağız. Geleceğin araçları bizimle şeffaf bir biçimde iletişim kuracak ve içerisinde insan olmasa bile bizi güvende hissettirecekler.”

Kurulduğu yıl olan 2015 yılından itibaren 12 milyon dolar yatırım alan şirket, eski bir otomotiv yöneticisi ve General Motors’un iflas sonrası döneminde genel müdür yardımcısı olarak görev almış olan Steve Girsky’yi de bünyesine katmaya hazırlanıyor. Girsky’nin geniş otomotiv sektörü bilgisi ve tecrübesi, teknoloji firmasının gelişim sürecine büyük katkıda bulunacak gibi görünüyor.

Drive.ai’nin bir diğer kurucu ortağı Sameep Tandon, yaptığı bir açıklamada yapay zeka ile ilgili şunları kaydetti: “Derin öğrenme, yapay zekanın en sofistike dallarından biri. Aynı zamanda araçların yollarda karşılaştıkları durumlara karşı en zeki şekilde cevap verebilecek olan alan.”

Şirketin araçlar için derin öğrenme temelli yazılım geliştirme uzmanlığından ötürü, pek çok otomotiv üreticisi genç startup ile çalışmaya başlamış bile. Tabii bu isimler henüz duyurulmadı. Drive.ai, teknolojisinin kullanan araçlar test etmeye Kaliforniya’da, Nisan ayında başlamıştı.

Şirketin ulaşmak istediği nokta, otomotiv beyin gücünün araba üreticileri, teknoloji devleri ve yedek parça tedarikçileri tarafından yaratılan ve süregelen norma farklı bir soluk getirerek, kazaları ve trafik ölümlerini azaltmak, bir yandan da şehirlerdeki sıkışıklığı rahatlatmak. Eğer bu planları tutarsa, gerçekten de çok derin bir anlamı olur.

Etiketler