DJI’ın Güney Kore’deki Drone Arenası Tek Kelime ile Muazzam

Geçtiğimiz son birkaç yılda dronelar, korkutucu savaş makineleri olmaktan çıkıp tam zamanlı oyuncağa doğru evrimleşti. Droneları halihazırda milyonlarca hayranı fotoğrafçılık, yarıştırma ve selfieler için kullanmakta. 50 dolara kadar inen fiyat etiketleri ile dronelar, herkesin ulaşabildiği muazzam bir teknoloji oyuncağı. Drone dostu deneyimlerin de global bir yükseliş yakaladığı ortada.

Bu deneyimlerin arasında DJI’ın yepyeni DJI Arenası da var. Güney Kore’nin Seul şehrinde bulunan ve geçtiğimiz hafta içerisinde açılışı yapılan bu alan, 1395 metre kareden oluşuyor. Ziyaretçiler, LED ışıklı ringlerde, dronelarını farklı boy ve uzunluktaki renkli çemberler arasında yönlendiriyor. Kaydedilen ilerleme, tüm aksiyonun canlı olarak yayınlandığı LCD ekranlardan takip edilebiliyor. Bununla birlikte tesiste şarj makinaları, özel dock’lar ve dinlenebileceğiniz bir izleme alanı da var.

drone

Alana kişi başı giriş ücreti 13,5 dolar, kalış süresi ise 3 saat. Ancak alana katılmak için kendi droneunuzu getirmeniz ya da birinden drone ödünç almanız gerekiyor. Alanda aynı zamanda çocuklar ve okullar için drone eğitimleri de veriliyor.

Bu konsept, ilk bakışta oldukça fütürist görünebilir, ancak drone arenalarının global bir trend haline geldiği de bir gerçek. San Francisco’daki Innovation Hangar, bir süredir drone yarış alanı olarak hizmet sunuyor. Fransa’da ise Easydrone sponsorluğunda yürütülen drone yarışları ve dövüş etkinlikleri var. Bu etkinlikleri aynı zamanda binlerce kişi canlı olarak izliyor.

Droneların eskimesi ya da büyümesinin yavaşlaması ile ilgili en ufak bir işaret bile yok. Pazar değerinin 2020 yılına kadar 127 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Etiketler