Akdeniz’deki Marinalara Gerçek Zamanlı Rezervasyon Yapan Uygulama

Daha önce park yeri bulma konusundaki teknolojik çözümler ile karşılaştık: Buna boş yerleri algılayıp alarm veren sensörler ve karşılıklı park etme uygulamaları da dahil. Ancak aynı şey, henüz yatçılığın lüks dünyası için uygulanmamıştı. Yaz mevsiminin doruklarında, dolup taşan bir marinada bir demir yeri bulmak oldukça zor olabiliyor(muş). Burada da devreye SaMMy giriyor: Kendisi Android ve iOS üzerinden indirilebilir olan, yeni bir mobil uygulama. Bu uygulama, kendi deyimiyle, yatçılar, kaptanlar ve marina organizatörleri için bir numaralı seyahat eşi olacak(mış).

Uygulamayı kullananlar, Yunanistan ve Kıbrıs’ta olmak üzere kendi yatlarının boyutlarına göre bir rıhtım araması yapabiliyor. Sonrasında ise, tıpkı bir otel odası rezerve eder gibi, burayı online olarak rezerve edebiliyorlar. Ancak uygulama, bununla sınırlı kalmıyor. SaMMy’nin yaratıcıları aynı zamanda uygulamanın aktif olduğu marinalara, su geçirmez kablosuz sensörler taktı. Bu sensörler, hangi rıhtımların boş olduğunu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda meteorolojik ve çevresel veriler toplayıp kullanıcıya su kalitesi ve dalga ölçüleri ile ilgili bilgiler de sağlıyor. Bu, kullanıcılara potansiyel demir yerleri ile ilgili en sağlıklı bilgiyi vermiş oluyor. Uygulama aynı zamanda marinaya yakın yerel mekanlar ile ilgili haritalandırma bilgileri sunuyor ve kaptana navigasyonel yardım ve park etme desteği ile rehberlik ediyor.

Şu an için uygulama, yalnızca Yunanistan ve Kıbrıs’ta kullanıma açık, ancak çok yakında yeni marinaların da eklenmesi bekleniyor.

Etiketler