Çin’in Trafik Üstünden Giden ‘Yükseltilmiş Otobüsü’ İlk Testini Tamamladı

Adeta kilit bir trafikte yolcu taşıyan bir otobüse geçiş vermenin yolu nedir? Tabii ki arabaların üzerinden kayabilecek bir otobüs inşa etmek.

Çin, inovatif tasarımı ile geçtiğimiz bahar aylarında dünya gündemine oturan Transit Elevated Bus (TEB – Transit Yükseltilmiş Otobüs) konseptinin ilk gerçek testini tamamladı.

Gücünü elektrikten alan araç, iki şerit üzerinden otoyolu kavrayarak arabaların altından geçmesine izin veriyor. Fren ve güç sistemlerinin testi ise geçtiğimiz hafta Çin’in liman şehri Qinhuangdao’da yapıldı.

TEB konsepti, Çin’in devasa trafik sorununu çözmek amacıyla tasarlandı. karma yapılı hafif raylı tren ile otobüs olmak üzere iki farklı ulaşım metodunun birleştirilmesiyle oluşan bu sistem, bir yandan çok sayıda insanı kabin içerisinde taşırken, bir yandan da arabaların altından geçmesine izin verecek.

Üreticiler, bu yöntemin, özellikle hız ve toplam maliyet açısından bir metro sistemi oluşturmaktan daha verimli olacağına inanıyor. Elektrik gücü ile çalışmasından ötürü bu ulaşım sisteminin aynı zamanda şehrin hava kirliliği düzeylerine de olumlu katkı sağlanması bekleniyor.

cin-otobus

21 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve 5 metre yüksekliğinde olan tek bir kabin, yaklaşık 300 yolcu kapasitesine sahip.

İç tasarımda yanlarda koltuklar, ortada da koltuk adası var. Kabinin tavanında tırabzan konumlandırılmış ve kabin boyunca da ayaklı tutma direkleri döşenmiş.

Benzer bir konsept aslında 2010 yılında ortaya atılmıştı, bu yıl Pekin’de düzenlenen uluslararası ileri teknoloji fuarında ise yeniden gündeme getirildi.

Otobüslerin ülke içerisinde ne zaman kullanıma açılacağı ve projenin toplam maliyetinin ne olacağı ise henüz belirsiz.

Etiketler