Salesforce, Eski Facebook CTO’sunun Girişimini 582 Milyon Dolara Satın Alıyor

Salesforce, satın almalara olan ilgisini sürdürüyor gibi görünüyor. Bu kez, Silikon Vadisi emektarı olan Bret Taylor’ın gelecek vaat eden startupını satın alıyor.

Salesforce, startupın Pazartesi günü yaptığı duyuruya göre Quip’i satın alarak, kendisine doküman işbirliği üzerinde mobil uyumluluk avantajı sağlayacak. Marc Benioff’un şirketi, Quip’in hisselerine 582 milyon dolarlık bir değer biçmiş.

Quip; Bret Taylor ve Kevin Gibbs tarafından 2012 yılında kurulduğundan beri en az 45 milyon dolar yatırım almış.

Haber duyurusunda kurucu ortaklar Taylor ve Gibbs, Quip ve Salesforce’un yazılım ile ilgili aynı felsefeyi paylaştıklarını belirterek, yazılımın her daim mobil cihazları da göz önünde bulundurarak geliştirilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurguladı. “Quip’in verimlilik platformunu Salesforce’un bir parçası olarak büyütmeye ve genişletmeye hazırız.”

Bundan önce Facebook’ta CTO olarak görev yapan Taylor, aynı zamanda Google Maps’in de kurucu ortaklarından. Bununla birlikte Taylor, girişimci olarak Benchmark Capital’de çalıştı ve geçtiğimiz günlerde Twitter’ın yönetim kuruluna da katıldı. Salesforce da bundan önce bir başka yüksek profilli satın almaya imza atarak Haziran ayında Demandware’i 2.8 milyar dolara satın almıştı.

Salesforce CEO’su Marc Benioff, satın alma ile ilgili bir dizi retweet yaparak Quip yatırımcılarının tebriklerini ve Taylor’un haberi duyurduğu tweeti paylaştı. Girişim sermaye uzmanı Adam Besvinick de konuyu Twitter’a taşıyarak bu satın almayı Microsoft, Box ya da Dropbox’tan önce yapmış olmanın “güçlü bir hamle” olduğunu belirtti. Benioff ise bir başka tweet’inde Taylor ve Gibbs’in, Salesforce’ta işleri yönetmeye kaldıkların yerden devam edeceklerini vurguladı.

Etiketler