Mercedes’in Tamamen Elektrikli Kamyonu eTruck Tesla Semi’den Çok Daha Önde!

Elon Musk, Tesla’nın “Tesla Semi” isimli, tamamen elektrikli ticari araç platformu geliştirmeyi planladığını açıkladığında pek çok insana bu oldukça şaşırtıcı gelmişti. Bunun sebebi, neredeyse hiç kimsenin elektrikli ticari araç olabileceğini düşünmemiş olmasıydı.

Ancak görünüşe bakılırsa Mercedes-Benz de uzun zamandan elektrikli hafif kamyonlar üzerinde çalışıyormuş. Bunu vurgulamak için de geçenlerde şehirsel eTruck konseptini tanıttı.

eTruck, şarj başına 200 kilometre gidebiliyor. Bununla birlikte mevcut dizel kamyonlara benzeyen bir yük kapasitesi var – 26 ton. Bu yeterince etkileyici değilmiş gibi, Mercedes’in ebeveyn firması Daimler’ın daha hafif elektrik kamyonları da an itibariyle test sürüşleri aşamasında.

Eğer eTruck’ın tek şarj ile aldığı mesafeyi; Tesla Model S, Model X, hatta Chevy Bolt EV ile kıyaslıyorsanız, dudak bükmemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki ağırlık ve aerodinamik, uzun mesafe gidebilen elektrikli araçların karşılaştığı en büyük iki engel. Hafif kamyonlar ise bu iki engele sahip. Bu nedenle bir kamyona hem 26 ton taşıtmak hem de tek şarj ile 200 km gidebilmesini sağlamak hiç de yabana atılır bir şey değil.

Bununla birlikte, Tesla Semi henüz hazırlık aşamasında bile değilken, Mercedes’e göre kısa mesafeli dağıtım için ideal olabilecek eTruck’ın üretim versiyonu, 2020 başlarında hazır olabilir.

Etiketler