Avustralya’nın En Büyük Bankaları, Apple Pay’e Meydan Okumak İçin Birleşiyor

Avustralya’nın önde gelen bankaları, Apple ve Apple Pay hizmetine meydan okumak için bir araya geldi.

Apple’ın dijital ödeme sistemi, Avustralya’da Nisan ayında çıktı. Hemen ardından da Samsung Pay ve Android Pay onu takip etti. Ancak bankalar, son iki hizmetin aksine, Apple Pay’e, iPhone sahibi müşterilerine kendi dijital ödeme sistemlerini öneremedikleri için rakip olamamaktan hiç memnun değiller. Bunun sebebi, Apple’ın iOS üzerinde üçüncü parti dijital ödeme çözümlerini kabul etmemesi, bunun yerine bankaları ve ödeme sağlayıcıları Apple Pay’e entegre etmeyi tercih etmesi.

National Australia Bank, Commonwealth Bank of Australia, Wespac, Bendigo & Adelaide Bank bir araya gelerek Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na başvuruda bulundu. Başvuruya göre bankalar, Apple ile kolektif olarak pazarlık etmek hakkı talep ederek hizmetlerini rekabet yasalarını çiğnemeden aktive etmek istiyorlar.

Tek büyük bir banka, ANZ (Australia and New Zealand Bank) şaşırtıcı bir şekilde bu başvurunun içinde yer almıyor. Sebebi ise Apple ile Apple Pay için partnerlik yapıyor olması.

Başvurunun Reuters tarafından yayınlanan özeti şu şekilde:

Müracaat edenler, kendileri ve diğer potansiyel kredi kartı ve banka kartı ihraççıları adına, üçüncü parti mobil cüzdan hizmetleri sağlayan taraflar ile sınırlı kolektif müzakere etmek için yetki istemekteler. Müzakere kapsamında rekabet, ideal uygulama standartları, verimlilik ve şeffaflık bulunmaktadır. Müracaat edenler, aynı zamanda toplu müzakere devam ettiği sürece üçüncü parti mobil cüzdan sağlayıcısı ile sınırlı bir kolektif boykota girme yetkisi talep etmektedirler.

Apple ise henüz konu ile ilgili yorum yapmış değil.

Bu başvuru, şu ana dek Apple ve Apple Pay ile ilgili alınan ilk aksiyon olarak görünüyor. ABD firması, çoğunlukla bankacılık ortaklarını hizmete dahil etme konusunda başarılı oldu. ABD çapında sadece 6 banka ile başladı, şimdi ise 2,500’ü aşkın bankayı kapsıyor. Şubat ayında Çin’de 12 ortak ile lansmanı yapan Apple Pay’in partner sayısı 19’u buldu.

Apple Pay, an itibariyle ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Çin, Singapur, İsviçre, Fransa ve Hong Kong olmak üzere toplamda 9 ülkede hizmette. Mayıs ayında Apple Pay’in genel müdür yardımcısı Jennifer Bay, daha fazla ülkede hizmete girmek için “hızlı” bir şekilde çalıştıklarını belirtmişti. Bu ifadeden sonra hizmet, birkaç yeni ülkede daha açıldı.

Etiketler