Yahoo, Her Şeyi ‘Yüzüne Gözüne Bulaştırmak’ Üzere

Yahoo’nun bu hafta başında yaptığı açıklamada şirket, Tumblr satın alma değerini 482 milyon dolar kadar azaltarak, sosyal ağın gelecek performansı ile ilgili daha düşük beklentileri olduğunu belirtiyor.

Bu, geçtiğimiz çeyrekte benzer bir şekilde Tumblr’ın piyasa değerini 230 milyon dolar kadar azaltmasından hemen sonra meydana geldi.

Yahoo, an itibariyle Tumblr’ı 2013 yılında 1.1 milyar dolara satın aldığından beri toplamda değerinin yarısından azaltmış, böylelikle CEO Marissa Mayer’in bugüne kadarki en büyük satın almasını da değersizleştirmiş oldu.

Bu düşüşün bir kısmı, Yahoo’nun Tumblr için oldukça iddialı olan 100 milyon dolarlık satış hedefi koymasından doğuyor; bir kısmı da Twitter gibi benzer halka açık sosyal medya şirketlerinin düşen değerinden kaynaklanıyor.

Maalesef Mayer’in satın alma sırasında vermiş olduğu, ünlü “ortalığı batırmama” sözü de böylece suya batmış oldu.

Mayer, yaptığı bir açıklamada, “Yönetim kurulumuz, stratejik alternatifler üzerinde harika ilerlemeler kaydetti.” diyor, ancak iş satış rakamlarına gelince yorum yapmaktan kaçınıyor.

Yahoo, geçtiğimiz hafta Wall Street’i şaşırtarak azalma yerine satış büyümesinde artış gösterdi. Şirketin, bu senenin başında yayınlamış olduğu 1.24 milyar dolarlık geliri, son verilere göre 1.31 milyar dolar olmuş.

Mayer, “Bu çeyrek de tabii ki kendine has zorluklar ile geldi.” diyerek büyük bir ihtimalle Yahoo’nun satılması ile ilgili dönen dedikodulara atıfta bulundu.

Pivotal Research Group analisti Brian Wiser ise Yahoo’nun temel varlıklarını 3.5 milyar dolar olarak hesaplamış. Patentler ve gayrimenkuller de dahil edilirse potansiyel olarak bundan daha fazla da olabilir.

Eğer Yahoo’nun genel kurulu, gelen tekliflerden birini kabul ederse bu, adeta bir çağın sonu olabilir. 21 sene önce kurulan ve internetin kendisi ile adeta özdeşleşmiş olan Yahoo, bağımsız bir şirket olmaktan çıkar.

Böyle bir anlaşma, aynı zamanda Mayer’in CEO’luk dönemine de son verebilir. Bu olmasa bile, namını zedeleyeceği kesin. Yahoo’nun genel merkezinde ‘son umut ışığı’ algısı yüklenen Mayer, bunun yerine Yahoo’yu eski parıltılı günlerine getirme çabalarındaki başarısızlık ile anılacak.

Etiketler