SoftBank, Devasa Bir Anlaşma ile ARM’yi 31 Milyar Dolara Satın Alıyor

Japon SoftBank, İngiltere merkezli ARM Holding’i 31 milyar dolara satın almaya karar verdi.

iPhone teknoloji sağlayıcısı ARM, özellike Samsung ve Huawei’in kullandığı grafik teknolojileri ve Apple’ın iç mikroçip tasarımı ile mobil teknoloji sektöründe büyük bir etki alanına sahip. SoftBank, ARM’yi ‘nesnelerin interneti’ konseptinde kendine bir yer bulmak için satın alıyor diyebiliriz. Nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things) dahilinde endüstriyel makinelerden, akıllı ev gereçlerine kadar sensörlü, ağ aracılığıyla birbirine bağlanabilen pek çok cihaz var.

SoftBank ve ARM Holding yetkilileri, an itibariyle yorum almak için ulaşılamamakta.

Eğer bu anlaşma doğrulanırsa, bugüne kadar Avrupa teknoloji sektöründeki en büyük anlaşma niteliğini taşıyacak. Aynı zamanda SoftBank’in de, kablosuz operatör Sprint’i 2013 yılında 22 milyar dolara satın almasından ve yüklü miktarda borç ile kalmasından sonra yapmış olduğu en büyük yatırım olacak.

Bu önemli karar, Japon grubun kurucusu Masayoshi Son’un, şirketi terk etme planlarından vazgeçtikten yaklaşık bir ay sonra gerçeklemiş oldu. Son, Sprint’i geliştirmek istediğini ve SoftBank’i bir internet yatırım gücüne dönüştürme sürecini tamamlamak istediğini belirtmişti.

SoftBank, Çin e-ticaret devi Alibaba’nın ilk yatırımcılarından bir tanesi. Financial Times verilerine göre an itibariyle site üzerinde 65 milyar dolarlık hissesi mevcut. Şirket aynı zamanda Yahoo Japonya’nın da en büyük hisse sahibi.

Anlaşma, aynı zamanda sterlingi gömen, Japon yenini ise artıran, İngiltere’nin AB’den çıkma kararından yalnızca birkaç hafta sonra imzalanmış olacak.

Yine Financial Times raporlarına göre SoftBank, her ARM hissesi için 17 pound nakit ödeyecek.

Etiketler