Yahoo’nun Kurucusu ile Yaptığı Yolculukların Genç Sergey Brin Üzerindeki Etkisi

Meğer Yahoo’nun kurucu ortaklarından birinin Google’ın başarısında büyük payı varmış.

Google arama motoru prototipini ilk defa Stanford Üniversitesi’nde ortaya çıkaran Larry Page ve Sergey Brin, bu teknolojiyi başka firmalara lisanslamak istediler, bu yüzden de Yahoo.com’u kuran, Stanford mezunu David Filo’ya danıştılar.

Filo ise, teknolojilerini lisanslamak yerine onlara, bu teknolojiyi kullanarak kendi arama motorlarını kurmalarını tavsiye etti. Hatta onları, risk sermayesi firması Sequoila Capital ile tanıştıran da o oldu. Sequoia, sonrasında Google’ın ilk maddi destekçilerinden olacaktı.

İşin ilginç kısmı ise, bu sürecin bir kısmı Filo’nun eski, yıkık dökük arabasında meydana gelmiş.

Brin Filo’yu, hayatına profesyonel ve kişisel anlamda büyük katkı sağlamış biri olarak konumlandırıyor.

“İlk zamanlara elimizde sadece küçük bir prototip vardı ve onu oraya buraya satmaya çalışıyorduk. Filo, ‘Neden bu şeyi kendiniz üretmiyorsunuz?’ dedi. Ben de bu tavsiyesine gözümü kırpmadan uydum. Çok da iyi oldu. Dave’e teşekkürler.”

Ancak Filo’nun Brin üzerindeki etkisi, iş öğütlerinden de öteye gitti.

“O zamanlar onunla arada bir buluşuyorduk. Beni, kırık dökük, 20 yıllık arabasında gezdirirdi. Arabasının yakıt göstergesi çalışmıyordu ve çoğu zaman gazı bitik vaziyetteydi. Bu, Yahoo’nun aslında artık oldukça değerli bir şirket olduğu dönemdi. Tabii kağıt üzerinde çok zengindi, ama Dave hiçbir zaman paradan etkilenen bir kişi olmamıştı. Her zaman normal bir evi, biraz da anormal bir arabası vardı. Zenginliğinin ve ününün onu değiştirmemiş olmasını görmek çok güzel.”

Brin, tam da bu konuşmayı yaptığı konferansa, ayağında bir çift Crocs ile katılmıştı, yani bir nevi Filo’yu kısmen örnek alıyor diyebiliriz. Öte yandan Brin’in, birkaç özel jeti ve havalı yeni bir Tesla’sı var. Bloomberg’in 2015 raporuna göre kendi işleri için toplamda 47 kişi çalıştırıyor; buna bir yat kaptanı, fitness eğitmeni, fotoğrafçı ve hayatının farklı alanlarında ona yardımcı olan bir arşiv uzmanı da dahil.

Brin, yine aynı konferansta kendi öğütlerini vermekten de geri kalmıyor. “Ne başarı, ne de başarısızlık önemli. Önemli olan, hayallerinizin peşinden gitme ayrıcalığına sahip olmanızdır.”

Etiketler