Intel, Apple Sayesinde Gelirine 1,5 Milyar Dolar Ekleyebilir

Intel, yaşanan mobil patlamayı büyük ölçüde kaçırdı ve sonucunda da milyarlarca dolar kaybetti.

Ancak bu kaybını gidermek için Apple’dan büyük bir yardım alma ihtimali var. Dünyanın en büyük çip üreticisi, çıkacak yeni iPhone 7 cihazlarının yarısından fazlası için çip üretme anlaşmasını kazanmış gibi görünüyor.

Cowen & Co. isimli pazar araştırma firmasının yapmış olduğu son saha kontrolleri, Intel modem çiplerinin bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek olan yeni iPhone’ların yarısından fazlasında kullanılacağını ortaya çıkarttı. Bu, Intel’in projenin başında raporlamış olduğu paydan yüzde 25 daha fazla.

Araştırma firması, bu yeni Apple anlaşmasının, Intel’e toplamda ek olarak 1,5 milyar dolar gelir getireceğini hesaplamış. Intel’in halihazırda bir mobil çip geliştirme teknolojisi olmasından ötürü,  Apple’a modem çip tedarik etmek Cowen’a göre çok da maliyetli olmayacak. Bu da gelirin neredeyse yarısının, yani yaklaşık olarak 850 milyon doların direkt olarak operasyon karına aktarılacağı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl 55 milyar dolardan fazla gelir elde eden Intel için ek olarak 1,5 milyar dolarlık bir satış pek fazla bir şey ifade etmiyormuş gibi gelebilir. Ancak iPhone anlaşması, Intel için çok büyük bir olay, çünkü çip üreticisinin şimdiye kadar mobil sektörde büyük bir kazancı olmadı.

Dahası, Intel CEO’su Brian Krzanich, geçtiğimiz dönemde Intel’in gelecek planları arasında 5G bağlantısının olduğundan da bahsetmişti. Bu da şirketin aslında iPhone anlaşmasından sonra yine mobil sektörde farklı ortaklıklar peşinde olacağını işaret ediyor.

Cowen, hazırladığı raporda, bunun Intel’in için çok büyük bir “psikolojik kazanç” olduğunu belirtiyor, zira bu adım, potansiyel olarak şirketi başka ortaklıklara taşıyabilir. Bununla birlikte Intel, döküm desteği de sağlamaya giderek Apple için gerçek çipler üretmeye de başlayabilir. Rapor, bu durumu şu şekilde özetlemiş:

“Bu, oldukça önemli bir rakam. Intel için psikolojik etkisi ise daha da önemli. Bu adım, bizim gözümüzde oldukça stratejik. Intel, zaman içerisinde modem teknolojisini Apple’a tamamen entegre edebilir ve döküm çip üretimine başlayarak Qualcomm’u saf dışı bırakabilir.”

Etiketler