Güle Güle Brexit! Yurt Dışında Yeni Bir İş Bulmanın Yolları

Geçtiğimiz son birkaç haftanın Birleşik Krallık için çalkantılı geçtiği ortada. Gelecekle ilgili birçok belirsizlik kaygısı bir yana, İngiltere’nin AB’den çıkmaya karar vermesi ile birlikte ülkedeki pek çok profesyonel çalışan, başka yerlerde kariyer opsiyonları aramaya başladı bile: İstatistiklere göre referandum sonrası ilk 48 saat içerisinde yurtdışında iş arayan insan sayısı normal rakamların iki katına çıktı.

Bununla birlikte insanların yabancı pasaport almaya olan eğilimleri de yine bu kısa dönem içerisinde artmış durumda.

Sebep Brexit ya da yabancı bir pazarda yeteneklerinizi değerlendirmek olabilir; ne olursa olsun, başka bir ülkede profesyonel deneyim kazanmanın CV’nize büyük katkı sağladığı aşikar. Kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için bir adım atmak istiyorsanız, yolunuzda size yardımcı olacak birkaç ipucunu paylaşmak istedik.

Pazarınızı bilin.

Başka bir ülkeye taşınmayı planlıyorsanız, yeteneklerinizi de oraya alakalı bir şekilde biçimlendirdiğinize emin olmalısınız. Herkes alanında uzman olduğunu kanıtlamak ister, ancak potansiyel iş arkadaşlarınız, onlara nasıl uyum sağlayacağınızı bilmeyi daha çok arzu ederler.

Kilit transfer edilebilir yetkinliklerinizi ön plana çıkardığınızdan ve hem CV’nizde hem de LinkedIn profilinizde global iş veya projelerinizi vurguladığınızdan emin olun. Bu ve benzeri işlerin fiziksel örnekleri varsa, profilinize onları da eklemek, uluslararası işverenlerin önünde imajınızı canlandırma fırsatı sağlar.

Önce yetkinlik.

Hangi pazara girmek isterseniz isteyin, yeni yetkinlikler geliştirmeye açık olduğunuzu göstermek sizi rakiplerinizin arasından ayıracak kilit nokta olacaktır. Profesyonel bilgilerinizdeki eksiklikleri tanımlayın ve onları deneyim kazanarak kapatmaya çalışın.

Tanıdıklarınızı unutmayın.

Size yolunuzda yardımcı olabilecek tanıdık listeniz mutlaka vardır, o nedenle onlardan olabildiğince faydalanmaya bakın. Profesyonel ağınızı, eski iş arkadaşlarınız, dostlarınız ve LinkedIn’deki tanıdıklarınızla tekrar iletişim kurarak genişletin. Bu, iş fırsatı aradığınız ülkelerde yeni kontaktlar kurmanıza yardımcı olabilir.

“İş tatili”

Tatiller, rahatlamak ve yeniden şarj olmak için ideal dönemler. Ancak eğer yurtdışında çalışmayı planlıyorsanız, tatilleri aynı zamanda bir sonraki kariyer adımınızı atmak için bir basamak olarak da kullanabilirsiniz.

Eğer bu yaz yurtdışına çıkma planı yapıyorsanız, gittiğiniz yerde yaşayıp çalışabilme ihtimallerinizi de değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Eğer değerlendirmenizin cevabı olumluysa, cesur davranın ve yerel işverenler ile temas kurarak ilginizi çeken firmalar ile toplantılar ayarlamaya çalışın. Onlara zamanınızı, uzmanlığınızı ve gelecek desteğinizi teklif edin, karşılığında da onların vaktini ve tavsiyelerini talep edin.

Bir transfer deneyin.

Yurtdışında bir iş bulmak, illa her şeyi bırakıp oraya yerleşmek anlamına gelmiyor. Mevcut firmanızda da uluslararası bir transfer talep etmek, kariyerinizi globalleştirmenize yardımcı olabilir.

Etkileşim kurun.

İnsanlara sadece bağlı kalmayın – onlarla konuşun, iletişim ve etkileşim kurun. Sektörünüz ya da uzmanlık alanınız ile ilgili spesifik bir LinkedIn grubuna katılabilir, daha önce uluslararası bir adım atmış olan tecrübeli insanlardan tavsiyeler alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gruplar, aynı zamanda benzer kariyer konuları üzerinde tartışmak için de oldukça faydalı platformlar. Bu gruplar sayesinde yeni iş fırsatlarından haberdar olabilir ve kendi kariyeriniz için de faydalı öneriler ile karşılaşabilirsiniz.

Etiketler