Apple, Yeni iPhone Yazılımı Aracılığıyla Organ Bağışını Teşvik Etmeyi Amaçlıyor

Apple, milyonlarca iPhone kullanıcısını, yeni yazılım güncellemesi üzerinden organ bağışçısı olarak kayıt olmaya teşvik etmek istiyor. Güncelleme, sağlık uygulamasına giden, kolay bir kayıt olma butonu içerecek ve bundan böyle şirketin çıkartacağı her cihazda bulunacak.

CEO Tim Cook, bu ay piyasaya sürülmesi beklenen bu yeni yazılımın, kritik ve uzun zamandır var olan donör kıtlığı sorununa çözüm sunmasını umuyor. Cook, yakın arkadaşı ve eski patronu olan, Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs, 2009 yılında bir karaciğer nakli için beklediği acı verici süre boyunca onun yanında olarak, bu sorunun ne kadar ciddi olduğunu anladığını söylüyor.

Cook, “Onu her gün bekleyip ne olacağını bilmezken görmek, ben derinden etkiledi ve üzerimde unutmayacağım etkiler bıraktı.” diyor. Cook zamanında karaciğerinin bir kısmını Jobs’a vermeyi teklif etmiş, ancak Jobs bu teklifi reddetmişti.

Jobs, 2011 yılında pankreas kanserinden hayatını kaybetti.

Şimdi ise bağış yetkilileri, bu yeni üyelik yönteminin özellikle halihazırda akıllı telefonlarını her türlü işlemi gerçekleştirmek için kullanmakta olan genç yetişkinlere hitap etmesini umuyor.

Projenin bir diğer ortağı olan bağış kuruluşu Donate Life America’nın CEO’su David Fleming, “Genç Amerikalılar, bağış organizasyonlarına eskisi kadar ilgi göstermiyor.” diyor. ABD çapında ise 120.000’den fazla kişi, hayatlarını kurtaracak organ bağışı için beklemede. Fleming’e göre her gün ortalama 22 kişi, ihtiyaç duydukları organa kavuşamadan hayatlarını kaybediyor.

Apple, Donate Life’a kayıt olmak için iPhone’un sağlık uygulamasına kolay bir buton ekleyecek. Bir yeni buton daha ise organ bağışı ile ilgili yararlı bilgiler içerecek. Eğer kullanıcı bir donör olarak kayıt yaptırırsa, telefon kilitli olduğu takdirde opsiyonel bir “acil bilgi/ihtiyaç” bildirimi gelecek.

Yazılım, iOS 10 olarak bilinen, beklenen büyük mobil işletim sistemi güncellemesi bu sonbahar yapıldığı zaman, tüm ABD bazlı iPhone’lara gelecek.

Apple, organ bağışını bu denli benimseyen ilk teknoloji devi. Facebook, 2012 yılında benzer bir özellik getirerek üyelerine kendi ülkerinde kayıtlı donör olup olmadıklarını belirtebilecekleri bir alan sunmuştu.

Android telefonlarda da organ bağışı ile ilgili birkaç uygulama var, ancak Fleming, iPhone uygulamasının daha etkili olacağını düşünüyor: “Uygulamaya ulaşmak için hiçbir şey indirmenize ya da eklemenize gerek yok.”

Tim Cook ise bu yeni iPhone uygulamasının donörlük kayıtlarında “hatrı sayılır bir artış” yaratacağını, dolayısıyla da “hayatların kurtulacağını ve ne olacağını bilmeden acı çeken insanların bu işkenceden azat edileceklerini” söylüyor.

Etiketler