Her Alışverişte Bağış Yapan Hayırsever Kredi Kartı: Charity Charge

Amerika’daki 200 milyon kredi kartı sahibi, puan biriktirme konusunda iyiyken; bunları harcama konusunda zayıf. Bir araştırmaya göre geçen yıl, 16 milyar $ değerindeki sadakat programı puanı paraya çevrilmeden kaldı. Sonuçta kredi kartına sahip olmak için bizi motive eden esas şey, teklifteki ekstralar değil. İhtiyaç duyduğumuzda kullanabileceğimiz bu plastik karta sahip olmanın getirdiği rahatlık ve güven.

Ödüller konusunu pek umursamayan biri iseniz, Charity Charge kullanmayı düşünebilirsiniz. CommerceBank tarafından piyasaya sürülen ve MasterCard ağını kullanan bu kart ödül puanlarınızı, seçeceğiniz kar amacı gütmeyen kuruluşlardan birine veriyor. Bu kuruluşlar arasında ilk ve orta öğretim devlet okulları, kolejler, dini kuruluşlar yer alabiliyor. Ayrıca bu kart, diğer bazı hayır işi kartlarından çok daha elverişli koşullar sunuyor.

Charity Charge ile yapılan harcamaların %1’i nakit olarak geri dönüyor ve birikiyor. Bu paranın hayır kurumuna iletilmesinde işlem ücreti alınmıyor. Banka ve hayır işi kuruluşlarının ilişkisini taşıyan alternatifler, %0,5 nakit olarak geri dönüş sunuyorlar ve yüksek işlem ücreti istiyorlar. Örneğin American Express, bağış işlemleri için %2,25 kesinti uyguluyor. Böylece alıcı, daha az miktarda bağış alıyor.

CEO ve kurucu olan Stephen Garten, bazı alternatiflerin, tüketicinin seçme imkanını elinden alıp kısıtlama getirdiğini söylüyor. Tıpkı Bank of America’nın World Wildlife Fund ile olan iş ortaklığı gibi… Garten şöyle diyor: “İnsanlar birden fazla sayıda konuyu umursarlar ve neyi umursadıkları zaman içinde değişebilir. Bu kartı ölçeklemeyi başardık. Charity Charge, tek bir kartla her şeye erişiminizi sağlıyor.”

Charity Charge, halk faydası için var olan bir kurum. Yani hem sosyal hedefler için hem de finansal hedefler için hizmet fırsatı arıyor. Parayı müşterilerden veya kar amacı gütmeyen şirketlerden toplamıyor. CommerceBank ve MasterCard, kartın getirdiği yeni müşteri adedi üzerinden ücret ödüyorlar. Karta sahip olmanız için banka müşterisi olmanıza gerek yok. Chrity Charge sitesine girmeniz ve başvuru sürecini başlatmanız yeterli. Hayır kurumu tercihlerinizi daha sonra belirleyebiliyor ve hangi aşamada isterseniz güncelleyebiliyorsunuz. Yıllık ücret barındırmıyor. Ayrıca satın aldığınız ürünle ek garanti ve kimlik hırsızlığı koruma hizmeti de geliyor.

Etiketler