Güneş Enerjisi Kullanan Telefon Şarj İstasyonları Mültecilerin Aileleri İle İletişimde Kalmasını Sağlıyor

Yunanistan’da sıkışıp kalan mülteciler ve göçmenler için akıllı telefon şarjı yettiği sürece bir can simidi oluyor. Ancak elektriğe ulaşım, tıklım tıklım dolu kamplarda oldukça zor, bedava olduğu kafelerde ise genç ve yaşlı kalabalık bir priz başında endişeyle ailelerine telefon etmeyi bekliyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden bir grup öğrenci bunu değiştirmeyi umuyor, tasarladıkları telefon şarj istasyonu enerjisini sadece güneşten alıyor ki bu da Yunanistan’da oldukça mevcut.

Kamplarda yapılandırdıkları iki üniteden her biri güneş enerjisini tek başına kullanarak 12 tane fişin bir saatlik enerjisini üretiyor ve günde 240 kişiye bedava enerji sağlıyor.

Bu fikir, 20 yaşındaki Alexandros Angelopulos’un geçen yaz Ortadoğu ve ötesinde savaş ve yoksulluktan kaçan yaklaşık bir milyon insanın Avrupa’ya giriş noktalarından biri olan Samos adasına yaptığı ziyarette doğmuş.

Yüzlerce insan her geçen gün Türkiye’den lastik botların üzerine yapışmış halde yorgun ve bitik şekilde kıyıya varıyor. Bazıları başarmanın rahatlığıyla selfie’lerini snap atıyor. Diğerleri ise Kuzey Avrupa’ya doğru ileriki yolculuklarını planlamak için mesajlaşma uygulamaları ve Google Maps için oturum açıyor.

Angelopoloulos. ”İnsanlar ailelerini aramak ve interneti kullanmak için telefonumu istemeye başladı ve çoğu zaman limanda mahsur kalanlar tek fişi paylaşmak zorunda kalıyordu.” derken, diğer kurucu 21 yaşındaki Samuel Kellerhals ise ,”Biz sadece yenilenebilir enerji ile yerel topluluklara olumlu bir katkıda bulunmak istedik.” diye ekliyor.

Elpis (Yunanca’da ”umut” anlamına geliyor) projesinin ilk iki ünitesi Yunan güneş enerji şirketi Entec’in yardımlarıyla inşa edildi. Angelopoulos, proje boyunca pek çok  bürokratik engeli aşmak zorunda kaldıklarını ve başlangıçta işlerin oldukça zor ilerlediğini ve Yunanistan’da her şeyin oldukça bürokratik olduğunu söylüyor.

Şimdi, başka üç ünite ise internet üzerinden çok sayıda kişi için fon üreten kitle fonlaması sayesinde biriken para ile çalışıyor. İlk iki ünitenin kurulduğu Midilli üzerindeki Kara Tepe kampında, yetkililer ve kamp sakinleri oldukça heyecanlı.

Yerel belediye tarafından işletilen kampın yöneticisi Stavros Miroyannis, ”Ben onlara dün bunlardan dört tanesi ile gelmiş olmaları gerektiğini söyledim ve onlar da bana üç tanesinin daha sözünü verdiler, büyük bir mutlulukla bunu bekliyoruz.” diyor.

Miroyannis bir gün tüm sitenin güneş enerjisi kullanacağını umuyor. Güneş panelleri çoktan sokak lambalarının yerini aldı bile…

”Bu Tanrı’nın bir armağanı.”diye de ekliyor kızgın güneşi gösterirken.

Etiketler