Twitter Yeni Kullancılara Ücretsiz Wi-Fi Ağı Sunarak Ulaşmak İstiyor

Twitter, geçtiğimiz günlerde internet hizmeti sağlayıcısı WIFI Metropolis ile imzaladığı anlaşmanın ardından, yeni ve geliştirilmiş bir Wi-Fi giriş deneyimini hizmete sunduğunu duyurdu.

Bu duyuru, her yıl yaklaşık 48 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Londra’nın St. Pancras uluslararası tren istasyonunda yapıldı. İstasyonda 2014’ten beri halka açık Wi-Fi hizmeti sunuluyor. Her ne kadar istasyondan geçenlere zaten halihazırda ücretsiz ve sınırsız internet veriliyor olsa da, hizmetin yine de bazı sınırlandırmaları var. Mesela ilk on dakika sonrasında kayıt olmak gerekiyor, ki bu, bir daha bu istasyondan geçiş yapma olasılığı düşük olan yolcuların pek de işine gelen bir durum değil.

Her ne kadar istasyon ağındaki bant genişliği genel olarak çok iyi olsa da, Twitter çok daha hızlı bir bağlantı ve tekrar giriş yapmayı gerektirmeyen dört saatlik sınırsız kullanım vaat ediyor.

Bu, Twitter’ın halka açık bir WiFi ağı ile ortaklığa girişmesinin ilk örneği değil. Geçtiğimiz Aralık ayında Kanada’da iki metro istasyonu, Aralık aynı boyunca Twitter üzerinden giriş yapan herkese Twitter sponsorlu ücretsiz WiFi hizmeti sundu. Twitter hesabı olmayanların ise, doğal olarak ağa erişebilmek için bir Twitter hesabı açmaları gerekiyordu. Bu yılın Şubat ayında ise Twitter, Barselona’daki havaalanının Wi-Fi sağlayıcısı ile bir anlaşma yaparak havaalanına bir aylığında 24 saat açık, ücretsiz internet erişimi sağladı.

Kanada ve Barselona sponsorlukları göründüğü gibi kısa vadeli anlaşmalar, ancak St. Pancras anlaşması uzun soluklu olacak gibi görünüyor, zira her iki taraf da herhangi bir bitiş tarihi belirlememiş.

Twitter’ın hızlı ve kesintisiz internet ile saf tutmasının sebebi, belki de uzun zamandır hedefi olan, yeni kullanıcı kitlesini genişletmek istemesinden kaynaklanıyor olabilir. Henüz bir Twitter hesabı olmayanlar, anlık bir fayda ile karşılaştıkları takdirde hesap oluşturmaya daha meyilli olabilir. Twitter’ın İngiltere Genel Müdürü Dara Nasr, “Kullanıcılarımız için hayatı daha kolay ve daha faydalı hale getirebilecek yöntemler arıyoruz. Aynı zamanda WiFi’ın yolculuk yapanlar için ne kadar önemli olduğunun da farkındayız.” diyor.

Her ne kadar mobil internet erişimi Londra’da geniş çaplı olarak kullanılıyor olsa da, roaming ücretleri pek çok uluslararası yolcuyu online hizmetlere erişmekten alıkoyabiliyor. Toplu taşıma kullanan yolcular ise 4G üzerinden büyük video dosyalarını indirmekten kaçınıyor. Burada halka açık WiFi hizmetleri devreye giriyor. Twitter da, hesabı olan kullanıcıları için WiFi erişimini kolaylaştırmayı bir fırsat olarak görüyor.

Etiketler