Walmart Kanada, Yüksek Komisyon Ücretinden Dolayı Visa Kabul Etmeyeceğini Açıkladı

Walmart Kanada, Visa kartlarını şirketin “kabul edilemez yükseklikteki” komisyon oranlarından dolayı bundan böyle mağazalarında kabul etmeyeceğini açıkladı.

Walmart, Visa ile “uygun ücret” konusunda bir süredir anlaşmazlık yaşıyordu. Son alınan karara göre ise 18 Temmuz’dan itibaren ödemelerde şirketin kredi kartlarını mağazalarında kabul etmeyecek.

Şirket yine de Visa ile bir anlaşmaya varma umutlarının olduğunu söylüyor.

Bu karar, ABD’deki Walmart mağazalarını etkilemeyecek.

Bir Visa temsilcisi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Walmart, en düşük komisyon ücretlerimizden birini teklif etmemize rağmen bu karara vardı. Walmart’ın kendi finansal yararını, tüketici tercihinin önüne koymasından ötürü hayal kırıklığına uğradık.” dedi.

Walmart Kanada temsilcileri ise ödeme şartları ile ilgili gelen soruları yanıtlamayı reddetti.

Kanadalı perakendeciler, uzun zamandır kredi kartı şirketlerinin kendilerinden talep ettiği yüksek komisyon ücretlerinden şikayetçi.

2014 yılında Visa ve MasterCard, komisyonlar hakkında gelen şikayetler neredeyse devlet müdahalesine vardığında, Kanada’daki işlem oranlarını, ortalama efektif oran olan yüzde 1.5’e çekeceklerini söylemişti.

Standart olarak her parti ile sabit bir ücrete anlaşan American Express’in aksine Visa ve MasterCard, farklı kartların statüsüne bağlı olarak değişken ücretler uyguluyor.

İşlem şartları hakkında pazarlık etme şansı oldukça düşük olan küçük perakendeciler, bu değişken ücretlerin onlara fazlasıyla zarar verdiğini dile getiriyor, zira herhangi bir işlem sonrası yüzde 1 ile 3 arasında emin olamadıkları bir komisyon ücretine maruz kalıyorlar.

Walmart Kanada ise Thunder Bay’deki mağazaların, Visa kartlarını kabul etmeyi bırakacak ilk bölge olacağını belirtti. Bu değişim sonrasında aşama aşama Kanada’daki 370’i aşkın Walmart mağazasına getirilecek.

Etiketler