Samsung Pay Güneydoğu Asya Hizmetine İlk Singapur’da Başlıyor!

Samsung Pay, gelecek hafta Singapur’da hizmete başlayacak. Böylelikle akıllı telefon kullanımının üst düzeyde olduğu bu pazarda, ezeli rakibi Apple ile en üstte olmak için yarışacak.

Bu hamle ile Singapur, hizmetin sunulduğu beş ülke içindeki ilk Asya ülkesi olacak. Samsung Pay hizmeti, bir kredi kartını telefonunuz ile eşleştirmenizi ve böylelikle perakende mağazalarda telefonunuza bir dokunuşla ödeme yapmanızı sağlıyor.

Hizmet, şirketin evi olan Güney Kore’de, Çin’de, ABD’de ve İspanya’da devrede. Gelecek hafta Avustralya’da da yer alması bekleniyor.

Samsung Pay Singapur’da 16 Haziran’dan itibaren, Americn Express kartları ve Citibank, DBS, POSB, OCBC ve Standard Chartered bankalarının müşterileri tarafından kullanılabilir olacak.

Apple Pay Singapur’da daha önce devreye girmişti. Ancak Samsung Pay, büyük bankaların neredeyse tamamının desteğini alarak işe başladığından, ilk günden geniş bir kullanıcı tabanına erişecek.

Apple Pay Singapur’da, Nisan ayında sadece American Express ile devreye girmişti. Bu da kart sahiplerinin sadece %5’ini kapsamaktaydı. Mayıs ayında büyük bankalardan bir kaç tanesini de hizmete dahil ettiler. Ancak halen Citibank gibi bazı büyük bankalar dışarıda bulunuyor.

Samsung Pay ayrıca, geleneksel ödeme terminalleri ile çalışmasını sağlayacak teknolojik bir avantaja da sahip. Bazı perakende mağazaları, modern near-field communictions (NFC) okuyucuya sahip olmayabiliyor. Bu durumda Samsung Pay’in desteklediği “Magnetic Secure Transmission (MST)” adı verilen yöntemle telefon, kredi kartı üzerindeki manyetik şeridin işaretini eski tip POS cihazlarına iletebiliyor*.

iPhone’larla ödeme yapmaya benzer şekilde Samsung Galaxy telefon kullanıcıları, telefonlarını ödeme cihazına yaklaştırıp, telefon üzerinde parmak izi ile işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

*Samsung bu amaçla geçtiğimiz yıl LoopPay’i satın almıştı.

Etiketler