Tinder Yakında Cinsiyet Opsiyonuna Güncelleme Getirecek

Görünüşe bakılırsa Tinder, transeksüel topluluğa hitap etmek istiyor.

Bu Perşembe düzenlenen bir konferansta konuşma yapan Tinder CEO’su Sean Rad, şirketin popüler tanışma uygulamasına kadın ve erkek dışında cinsiyet seçenekleri getireceğini açıkladı, ancak detaya inmekten kaçındı.

Trans kullanıcılar için Tinder hem karmaşık, hem de oldukça tehlikeli ve riskliydi. Trans kullanıcılar, trans olmayıp onlarla eşleşen kullanıcılar tarafından engellenmiş, pek çok trans kullanıcı ise uygulama üzerinden tacize uğramış ya da cinsiyetleri yüzünden hor görülecekleri izlenimine kapılıp buluşmadan kaçınmışlardı.

Engellenmiş kullanıcılar için Tinder, uygulama kurallarının dışına çıkmamış olan hesapları tekrar gözden geçirdi ve yeniden açtı. Ancak Rad’e göre uygulama, henüz trans bireylere karşı bir gerçek bir adım atmış sayılmazdı. Şu an için üyeler, cinsiyet seçimini erkek ya da kadın arasından yapmak durumunda.

Rad, bunu şu cümle ile özetliyor: “Hal böyleyken aradığınızı bulmanız zorlaşıyor.”

Tinder, kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebileceği konusunda GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) ile ortak çalışmalara başladı. Sonucunda ise Tinder kullanıcılarının, özellikle de trans bireylerin yaşadığı sıkıntıların çözüleceği bir güncelleme yapılmasında karar kılındı.

Bu yeni teklif içerisinde trans cinsiyetleri de içeren opsiyonların varlığı, trans topluluğunun üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise henüz muamma.

Cinsiyet bazlı taciz olayları ile bilinen bir uygulama üzerinde kendini transeksüel olarak tanımlamak, takdir edersiniz ki, büyük bir risk. Bazı transeksüel kullanıcılar, güncellemeden sonra bile kendilerini erkek veya kadın olarak tanımlamaya devam etmek isteyebilir.

Rad, bu yeni özelliğin neye benzeyeceğine dair herhangi bir ipucu vermezken, gelecek güncellemenin genel olarak kullanıcıların uygulama üzerinde ne aradıklarını, daha spesifik ve net bir şekilde belirleyebilme imkanı sunacağını belirtti.

Etiketler