Walmart Pay’in Yaygınlaşma Süreci Hızlanıyor

Amerikalı perakende devi Walmart, mobil ödeme hizmeti olan Walmart Pay’i Texas ve Arkansas’ta eyalet çapında yaygınlaştırıyor. Bu operasyonla devreye alınan mağaza sayısı toplamda 600’ü buluyor.

Walmart, Apple Pay, Samsung Pay ve Google Pay benzeri kendi mobil ödemesini sunmayı planladığını 5 ay önce duyurmuştu. Geçen süre zarfında Walmart hizmette ek geliştirmeleri yürütürken aynı zamanda Kansas, Missouri ve Oklahama gibi eyaletlerde deneme uygulamaları yaptı. Hizmetin Haziran sonuna kadar ulusal çapta devreye girmesi bekleniyor.

Walmart Pay, Android ve iOS platformlarında, önde gelen banka kartlarının hepsi ile ve Walmart hediye kartları ile uyumlu çalışacak. Hizmet, mevcutta milyonlarca kullanıcısı bulunan Walmart mobil uygulaması içine doğrudan entegre edilecek.

Hizmeti kullanmak için uygulamayı açıp Walmart Pay butonuna basmak ve kasiyerin ekranındaki QR kodu telefonun kamerasına okutmak yeterli oluyor. Sonrasında elektronik faturayı uygulama içinde görüyorsunuz.

Mobil ödeme pazarında rekabet fazla. Ancak Walmart, amacının Apple, Samsung ve Google ile rekabet etmekten çok, fiziksel mağazalarında alışveriş yapan müşterilerine kolay ödeme imkanı sumak olduğunu söylemişti. Burada amaç, müşterileri daha basit alternatifler kullanmaktan uzak tutmaya çalışmak.

Walmart’ta hizmetler biriminde üst düzey yönetici olan Daniel Eckert, devreye alınan hizmetin sadece ödeme değil, alışverişi sonlandırma sürecini baştan sona geliştiren bir tasarım olduğunu belirtiyor.

Walmart, her hafta 140 milyon kişinin mağazalarından alışveriş yaptığını söylüyor. Haliyle alışverişi sonlandırma sürecinde sağlanacak gelişme, sıra oluşumunu önlemede etkili olabilir. İleride ürünleri daha sepete atarken tarayıp, süreci daha da geliştirme imkanı sunulabilir.

Walmart, teknoloji alanında dikkat çekici girişimlerde bulunuyor. Yakın zamanda genel merkezinin bulunduğu Arkansas’taki teknoloji ekibi ile Silicon Valley’deki teknoloji birimini birleştiriyor. Ayrıca Amazon’un duyurduğuna benzer şekilde, dronelar ile teslimat konusunda bazı planları olduğunu açıklamıştı.

Editörün notu: DigitalTalks Fintech Konferansı16’da, “Perakende Sektörü Finansal Teknolojilerdeki Gelişmeleri Nasıl Görüyor?” başlıklı panelimizde Migros Yurt Dışı Operasyonları & Toptan Satış &E-Ticaret’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bartın ile n11.com CFO’su Tolga Kocakalay’ı ağırlamıştık. Bu sohbette de eminiz ilginizi çekecektir.

Etiketler