Hyperloop One, İtiş Sistemini Açık Alanda Test Etti

Kimin otomobillere, kamyonlara, trenlere ve hatta uçaklara ihtiyacı var ki?

2 gün önce Las Vegas’ın kuzeyindeki çöllerde önemli bir gelişme yaşandı. Geleneksel taşımacılık endüstrisinde lider şirketlerinin yöneticilerini, kariyerleri hakkında endişeye sevk edecek bir gelişme…

Hyperloop One’ın açık havadaki ilk itiş testi başarıyla tamamlandı. Bu testle, ileride bir gün kargo ve yolcuları özel tüpler içinde en fazla 1.200 km/saat hıza çıkabilecek şekilde taşıyacak bir teknolojinin ilk adımları görülmüş oldu. Bu teknoloji hizmete alınırsa, bugün için otomobil ile 6 saat süren San Francisco – Los Angeles arası, 30 dakikaya indirilebilecek.

Hizmetin devreye girmesinden önce aşılması gereken pek çok engel var.

Yakın zamanda 80 milyon $ fon toplayan ve taşımacılık endüstrisinin devleri ile iş ortaklıkları kuran Hyperloop One, Elon Musk’ın vizyonunu kanıtlayan ilk şirket olabilir. Bildindiği gibi Musk, Hyperloop’u sandal, otomobil, tren ve uçaktan sonra beşinci bir dönem olarak görürken, düşük basınçlı tüp içinde bulunan kapsülle yapılacak taşımacılık olarak tanımlıyor.

Birkaç saniye süren test, o parkurda çıkılabilecek hızın (640 km/saat) altında kalan bir hızda gerçekleştirildi.

Hyperloop One, regülasyon konusunda işbirlikçi yaklaşım görürse kargo taşımacılığına 2019’da, yolcu taşımacılığına 2021’de başlayabileceğini söyledi.

Etiketler