Bir Daha Asla Ofiste Çalışmamanız İçin 5 Neden

Tailored Ink’in kurucu ortaklarından, başarılı girişimci Han-Gwon Lung, evden çalışma deneyimini Entrepreneur.com için kaleme aldı.

Silikon Vadisi devlerinin daha büyük ve daha güzel ofisler inşa etme yarışını izlemek, benim için iki sebepten ötürü çok stresli:

 1. Büyük bir ihtimalle hayatımda hiçbir zaman o kadar güzel bir yerde çalışmayacağım.
 2. Bunu neden yaptıklarını anlamıyorum.

Söz veriyorum, bir yere varacağım. Bu mega-şirketler, binlerce çalışanı için sürekli daha iyi fırsatlar sunmak için adeta yarışıyorlar; buna özel şefler, uyku odaları ve spor salonları dahil. Bu şirketlerin çoğunun, çalışanlarının adeta iş yerinde yaşamalarını istediği apaçık ortada. Facebook’un, çalışanlarına Menlo Park’a taşınmaları için 10.000 dolar ödemeye hazır olduğunu biliyoruz.

Ancak asıl soru şu: Neden çalışanları evden çalıştırarak milyarlarca dolar tasarruf etmek kimsenin aklına gelmiyor?

Ben aşağı yukarı 3 yıldır evden çalışıyorum, bunun son 1,5 yılı da tam zamanlı olarak evden çalışmakla geçti diyebilirim. Açıkça söylemek gerekirse, daha mutlu olamazdım. Bir daha asla bir ofiste çalışmak istemiyorum. Evet, biliyorum, henüz çok gencim; bu zamana kadar ne öğrenmiş olabilirim ki? Baktığınız zaman amcam da yaklaşık 20 yıldır Oracle için evden çalışıyor; primlerini de takır takır aldığını garanti edebilirim.

2015 yılında ortalama bir çalışanın, yalnızca ayda 2 gün evden çalıştığı kaydedilmiş. Bu sayı artmalı. Her ay evden çalıştığınız günlerin sayısını artırdıkça, emin olun, hayat kaliteniz de artacaktır. İşte bu teorimin başlıca sebepleri:

 1. Daha üretken olacaksınız.

Çalışan memnuniyeti anketleri zaman içerisinde gösterdi ki, uzaktan çalışanlar sadece daha mutlu bireyler değil, aynı zamanda ofis çalışanlarına göre daha verimli çalışanlar haline geliyorlar. Rakamlarla konuşalım: Çin seyahat sitesi Ctrip, 9 ay boyunca çalışanlarının yarısını ofisten, diğer yarısını da evden çalıştırdı. Sonuçta şirketin evden çalışan elemanları, ofiste çalışan elemanlara göre iş yükünün %13,5 kadar daha fazlasını tamamladı; bu da neredeyse her hafta ekstradan bir iş günü anlamına geliyor.

 1. Daha fazla mola verebilirsiniz.

Evden çalışmanın bir diğer avantajı, omzunuzun üstünden sizi gözetleyen ve her hareketinizi takip eden yöneticiler eşliğinde çalışmıyor olmanız. İşinizi zamanında tamamladığınız sürece, istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar mola yapabilirsiniz.

Düzenli olarak mola vermenin genel olarak verimliliğe ve yaratıcılığa olumlu etki gösterdiği, klinik çalışmalar tarafından kanıtlanmış. Mola vermemenin ise strese ve yorgunluğa yol açtığı ortada.

 1. Daha geç uyanabilirsiniz.

Haydi itiraf edelim, hangimiz şu anda uyandığımızdan bir saat daha geç uyanmak istemez ki? Aslına bakarsanız, erkenci ya da gece kuşu olmanızın, içe dönük veya dışa dönük olmanızdan pek de bir farkı yoktur. Yani bir bakıma bu da doğuştan gelen bir özellik. Mesela ‘gece kuşları’ genelde şu özelliklere sahip oluyor:

 • Gündüz de gece gösterdikleri performansın aynısını gösterebilirler
 • Akşam üstü zihinsel olarak algıları daha açık olur
 • Genelde daha yaratıcı olurlar
 • Genel kültür testlerinde daha iyi puan alırlar

Tabii ki erken kalkmanın da avantajları var, ancak siz de gece kuşuysanız, kendi iyiliğiniz için sabahları birkaç saat daha uyumanızın faydası olacaktır.

 1. İşe gidip gelmek zorunda kalmazsınız.

Her gün işe gidip gelerek vakit kaybetmemenin olumlu bir şey olduğunu size söylememe gerek yok. Pekiyi hiç yola harcadığınız maliyet üzerinde gerçekten düşündünüz mü? Buyurun size birkaç çarpıcı istatistik:

 • Ortalama bir Amerikalı, ulaşıma yılda yaklaşık 2,600 dolar harcamaktadır.
 • Eğer yolunuz 45 dakikalık mesafedeyse, her yıl toplamda 16 günü sadece ulaşıma harcıyorsunuz demektir. Eğer yolunuz 90 dakika sürüyorsa, her yıl tam bir aya veda edebilirsiniz.
 • Yılın aşağı yukarı 38 saatini sadece trafikte geçiriyorsunuz.
 • Yolda geçirdiğiniz zamanın sağlığınızda yarattığı olumsuz etkileri duymak bile istemezsiniz.

İşe gidip gelirken de pek çok işinizi halledebilirsiniz, ancak işin acı tarafı, emekli olduğunuz zaman aklınızda kalan şey, hayatınızdan tam bir yılı sadece yolda geçirdiğiniz olacaktır.

 1. Evden çalışmak, ofisten çalışmaktan çok daha mantıklı!

Pek çok işveren, uzaktan çalışanların sayısı artıkça, şirketlerinin bozulacağından ve kurumsallıktan uzaklaşacağından korkuyor. Halbuki böyle olmak zorunda değil. Yüzde yüz uzaktan çalışan ve milyarlık değere sahip, bol bol başarılı start-up mevcut.

Etiketler