Google, Kendi Kendini Sürebilen Araba Filosuna 100 Adet Minivan Ekledi

Google nihayet minivanları işe yarar hale getirmiş olabilir: Hem de onları otonomlaştırarak.

Google, Salı günü yaptığı duyuruda, Fiat Chrysler Automative (FCA) ile işbirliğine giderek, otonom araba filosuna 100 adet Chrysler Pacifica hibrid minivan ekleyeceğini açıkladı. Böylece Google’ın otonom araba sayısı iki katına çıkmış oldu.

Bu olayda üstünde durulması gereken belki de en önemli nokta, teknoloji devinin, kendi kendini sürebilen arabalarını üretmesi için başka bir araba üreticisi ile doğrudan işbirliği yapması. Şirket bundan önce, Lexus RX ya da Toyota Prius gibi arabaları olduğu gibi satın alıyor ve kendine ait otonom teknolojisini onlara entegre ediyordu.

Hemen Google’ın yaptığı duyuran bir kesit paylaşalım: “Minivanları FCA tasarlayacak, böylece bizim otonom teknolojimizi ona yüklemek daha kolay hale gelecek. Bununla birlikte otonom yazılımımızı barındıran bilgisayarlar ile yazılımın eklentisi olan sensörleri de kolaylıkla kurabileceğiz.”

Google’a “Neden minivan?” dendiğinde ise, daha büyük araçlar üzerinde denemeler yapmak istediğini belirtiyor. Bununla birlikte el yordamı gerektirmeyen, yolcuların daha kolay bir şekilde binip inmesini sağlayan sürgülü kapı tasarımını da oldukça seviyormuş.

Ne diyelim, belki de minivanlar gerçekten de sandığımız kadar gereksiz değil. Ya da en azından bu proje ile artık olmayacak.

Etiketler