Kişinin Performansını Artıran Nöron Uyarıcı Kulaklık: Halo Sport

Amerikan Donanması Özel Kuvvetleri olan SEAL’ın gizli bir silahı var. Bu silah uzaktan baktığınızda, bir çeşit kulaklık gibi görünüyor. Kullanıcısı efor sarf ederken veya alışık olunmayan bir arazide hareket ederken, Halo Sport cihazı, beynin motor korteksine elektriksel titreşimler gönderiyor. Cihazın yaratıcısına göre sonuç, yeni beceriler öğrenmede artan kabiliyet ve fiziksel kuvvette artış oluyor.

Stanford’da eğitim görmüş nörolog Daniel Chao ve biyomedikal mühendisi olan Brett Wingeier, Halo Neuroscience adlı şirketi 2013’te kurdular. Daha önceki 10 yılda, beyne ameliyatla takılan bir cihaz üzerinde çalışmışlardı. Bu cihazın adı neuropace ve bugünlerde epilepsinin tedavisinde kullanılıyor. Şimdilerde ise Halo Sport adlı ürünü çıkarttılar. Bu ürün, beynin planlama ve istemli hareketlerini kontrol eden motor cortex’ini uyarmak için elekotrotlar kullanıyor. Enerjilendirilmiş motor nöronları, atletin kaslarına daha güçlü sinyaller yolluyor.

Şirket, aralarında Andreessen Horowitz’inde bulunduğu yatırımcılardan toplam 9 milyon $’dan fazla yatırım topladı. Chao ve Wingeier, iddialarını kanıtlamak için Amerikan Silahlı Kuvvetleri ve profesyonel atletlerle işbirliği yapıyorlar. İlk sonuçlar oldukça heyecan verici: Amerikan Olimpiyat Kayak Takımı üyeleri, ileri itici kuvvette %31’lik artış gördüklerini söylediler. Hava Kuvvetleri ise, drone pilotlarının eğitim süresinde %50 azalma sağladı. Seçilmiş NBA ve MLB oyuncuları da  cihazı deniyorlar.

Cesaret verici sonuçlara rağmen Chao, Halo Sport’un faydalarını abartmamaya çalışıyor. Günün birinde cihazın kullanımının, nöro-doping olarak sayılması ihtimali onu endişelendiriyor. Şimdilerde, cihazı kullanan profesyonel atlet sayısını artırmaya odaklanmış. Chao ve Wingeier bir yandan da, Halo’nun felç rehabilitasyonu için kullanımı gibi, medikal alanda kullanım imkanlarını araştırıyorlar. Şubat’ta tanesi 750$’dan satışa çıkan ilk seri cihazlar, ilk haftada tükendi. Chao, tüketici talebinin, pek bilinmeyen “nöron-uyarıcı” alanına ilgiyi artıracağını umuyor.

Etiketler