Sadece Kadınların Çalıştığı Taksiler

Uber, taksi sektöründe devrim yaratmış olabilir, ancak son zamanlarda şoförlerin hakaret ettiğine ve kadınları taciz ettiklerine dair söylentiler ve şikayetler giderek artar durumda. Yolcular – özellikle de kadın yolcular – bu durumdan oldukça rahatsız ve kendilerini güvende hissetmiyorlar. Yalnızca kadın sürücülerin istihdam edildiği Chariot for Women ise bu durumu düzeltmeyi amaçlıyor. Hizmet, Boston’da devreye girecek.

Chariot for Women, (Kadınlara Özel Fayton), yalnızca geçmişleri dikkatlice kontrol edilmiş kadın şöförleri istihdam edecek ve sadece kadınlara, 13 yaş altı çocuklara ve trans kadınlara hizmet verecek. Şirket, eski Uber şöförü Micheal Pelletz tarafından kurulmuş. Kendisinin de geçirdiği güvensiz bir taksi yolculuğu sonrası güvenliği önceliklendirerek bu şirkete kurmaya karar vermiş. İşletme, tıpkı Uber gibi mobil uygulama üzerinden yürüyecek, ancak ek güvenlik seçenekleri sunulacak. Örneğin, taksi çağırıldıktan hemen sonra her iki tarafa da bir ‘güvenlik sözcüğü’ gönderilecek. Yolculuk, ancak şöförün bu kelimeyi söylemesinden sonra başlayacak. Chariot for Women aynı zamanda her yolculuktan elde ettiği gelirin yüzde 2’sini kadın temelli bağış kuruluşlarına bağışlayacak.

Her ne kadar kulağa hoş gelse de, Chariot for Women’ın yalnızca kadınlara özel politikaları, özellikle yalnızca kadın çalışanları işe almasından ötürü cinsiyet ayrımcılığı yasaları ile çelişebilir gibi gözüküyor.

Etiketler