İsveç’in Telefon Numarası

Bir ülkenin telefon numarası olur mu demeyin. İsveç’in var: +46771793336

Bu numarayı arayan Verge yazarı Alex Brokaw’ın yazısı aşağıda. Yazının sonuna doğru Türkiye ile ilgili detay dikkatinizi çekecektir. Şaşırdık mı? Hayır 🙂

İsveç Turizm Birliği, 6 Nisan’da devreye aldığı uygulama ile +46771793336 numarasını arayan herkesin, gelişigüzel seçilen bir İsveçli ile konuşabilmesini sağladı. Amaç, ülkenin sansürü reddinin 250. yılını kutlamak ve ülkenin, orada yaşayan birinden dinlenmesini sağlayarak tanıtım yapmak. İlk günlerde dünyanın her yanından 17.000 kişi numarayı aradı ve ülkesi hakkında bilgi vermeye gönüllü İsveçlilerle konuştu. Numarayı ben de aradım.

Kendimi sürpriz bir şekilde aslen Ugandalı olan, İsveç’te bir yıldan uzun süredir çevre mühendisliği öğrencisi olarak bulunan, 25 yaşındaki Daniel Ddida ile konuşurken buldum. Programa katılmayı, İsveç’i bir yabancının gözünden anlatmanın önemli ve farklı olduğuna inandığı için kabul etmiş. Telefonda geçirdiğimiz yarım saatten sonra ona hak verdim.

Kendisiyle çevre konusundaki tutkusu ve İsveç’in çevreye olan bakışı üzerine konuştuk. İsveç, uzun yıllardır dünya çapında sürdürülebilirliği en yüksek olan ülke. Bana güneye doğru Lund, Malmo ve Gothenburg’a doğru olan gezilerinden bahsetti. Ayrıca kuzeye gidip gece yarısı güneşini görmeyi anlattı. Ülkenin fika adlı kahve molası adetinden, Stockholm’ün içinden geçen su yollarının şehre bir dinginlik havası kattığından bahsetti. Ddida’ya göre tüm ülke güzellikler dolu. Öte yandan evi olan Uganda’dan çok çok fazla soğuk.

Ddida’ya göre İsveç’te yaşam, Uganda’dan çok farklı. İnsanların karakteri değişik. İsveçlilerin şahsen tanımadıkları kişilere karşı mesafeli olduğunu fark etmiş. Biraz tanıdıktan sonra açıldıklarını söylüyor. Uganda’da ise hiç tanımadığınız kişilerle otobüse binseniz, bir süre sonra sanki uzun süredir tanışıyormuşçasına koyu sohbete dalabilirsiniz diyor.

Ddida’nın İsveç telefon numarası üzerinden konuştuğu üçüncü kişiymişim. İlki, Türkiye’den bir bayanmış. İsveç dilini geliştirmek amaçlı aramış. Bir süre sohbet ettikten sonra, Ddida İsveç dili konusunda pek iyi olmadığı için sohbeti sonlandırmışlar. Daha sonra, Avustralya’da yaşayan bir öğrenciden telefon almış. O da aslen Türkiye’denmiş.

Ddida, İsveç numarasını arayıp konuştuğum tek kişi. Tuhaf bir şekilde kendisiyle konuşarak, yerli birinden daha fazla bilgi aldığımı hissettim.

Bir yerle ilgili bilgi almak istediğinizde, orasını sıradan bulan birisiyle mi konuşmak istersiniz yoksa sıra dışı bulan biriyle mi? Ddida ile konuştuktan sonra, ikinci seçeneği tercih etmeye meyilli oldum.

İsveç numarasını arayıp da Ddida’ya rastlarsanız ona selam söyleyin lütfen:)

Etiketler