Money 2020 Konferansında Ödeme Sistemleri Hakkında Konuşulanlar

Money2020 Avrupa konferans serisinin ilki Kopenhag’da yapıldı. Etkinlik, sadece Danimarka’nın değil tüm bölgenin, finansal teknolojiler sayesinde gündem olmasına imkan tanıdı. Klarna, iZettle ve Tradshift gibi şirketlere ev sahipliği yapan bölge, Avrupa fintech endüstrisinin büyümesi için çoktan önemli rol oynamış durumda. Money 2020 Las Vegas etkinliğinin büyüklüğüne erişemese de Kopenhag’taki etkinlik, 3.750 katılımcı ile Avrupa’da finansal teknolojiler konusuna olan ilginin büyümekte olduğunun bir işareti sayılabilir.

Etkinlikte öne çıkan 5 konuyu aşağıda görebilirsiniz:

1. Klarna Halka Açılmayı Düşünmüyor

Avrupa’nın en değerli ikinci fintech şirketi Klarna, 45 milyon müşteriye ve Avrupa ve ABD’de 1.600 çalışana sahip. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Sebastian Semiatkowski, etkinliğin ana sahnesini, Sequoia Capital’in ortağı, PayPal ve Stripe’ta yatırımı bulunan Mike Moritz ile paylaştı. Semiatkowski, şirketin halka açılma planı olmadığını belirtti. İşini karlı şekilde yürüten ve Kuzey Avrupa pazarında lider olan şirketin CEO’su, halka açılmanın finansal getirisinin fazla olmadığını söyledi. Semiatkowski, Çin’e açılma konusu sorulduğunda ise, Alipay’in çok büyük, çok akıllı ve çok istekli olmasından ötürü bunu düşünmediklerini belirtti.

Moritz ise yorum olarak şunları söyledi: “Sebastian ve diğer kurucu ortaklar, çok farklı bir şirket inşa ettiler. ABD’de olsalardı çok daha iyi durumda olurlardı. Çok farklı diye tanımlıyorum çünkü 10 yılı aşkın süredir faaliyetteler, sağlıklı şekilde büyümeye devam ediyorlar, uzun yıllardır karlılıkta iyiler. Ayrıca Kuzey Avrupa’da milyonlarca kişiye kredi sağlıyorlar. Şimdilerde ise ABD ve Birleşik Krallık’a açılıyorlar. Şirket çok açık şekilde Avrupa’nın en iyi şirketleri içinde yer alıyor.”

2. Mastercard, Yeni Ödeme Teknolojileri Konusunda İyimser

Etkinliğin ilk gününde sahnede yer alanlardan biri de MasterCard Uluslararası Pazarlar Başkanı Ann Cairns idi. Cairns, Blockchain konusunda endişe duymamaları gerektiğini, yeni teknolojileri kucaklamaları gerektiğini söyledi. Geleceği inşa ederken, olabildiğince açık fikirli olmaları gerektiğini ekledi.

MasterCard’a göre işin özeti şöyle: “Kolay kullanılacak bir şey üretirsen, insanlar ona uyum sağlayacaktır”. Cairns, insanların hayatlarını olabildiğince kolaylaştırmak için uğraştıklarını söyledi. Toplu taşımacılığın bu alanda yaygın bir etkisi olabileceğini ekledi. Londra’daki temassız ödemeli toplu taşımacılığı çok iyi bir örnek olarak gösterdi. Londra toplu taşımacısı TFL’in öde ve geç işlemlerinin %25’ini temassız ödemeler oluşturuyor.

3. BBVA’in 3 Milyon Adet Mobil Cüzdan Müşterisi Var

İspanyol BBVA Bankasının CEO’su Carlos Torres Vila, son dönemde gerçekleştirdikleri şirket satın almaları ve yatırımlarla ilgili bir sunum yaptı. Sunumda Simple adlı dijital banka, Finlandiya’lı Holvi ve Birleşik Krallık’taki Atom Bankası anlaşmalarını örnek olarak gösteren Vila, bu alandaki en bilgili ve yaygın banka olduklarını söyledi.

Aslında bankaların, mobil cüzdan konusunda Apple veya Samsung gibi teknoloji şirketlerinden daha iyi olup olamayacakları devam eden bir tartışma konusu. Bankaların buradaki avantajı, zaten sahip oldukları müşterileri…Bunları mobil cüzdan kullanmaya ikna etmeleri yeterli. Ama bunu gerçekleştirmek o kadar da kolay değil. Zira BBVA, tüm çabalarına rağmen az bir hareket görebiliyor.

4. Amazon, Ödemeler Sektöründe Büyüyecek. Önceliği Yine Müşteri

Etkinlikte pek çok firma yeni ürünlerini duyurdu. Yeni e-ticaret iş ortağı programını duyuran Amazon da bunlardan biriydi. Bu program sayesinde e-ticaret işletmeleri, Amazon Payments aracını kendi sitelerine gömebilecekler, böylelikle müşterileri Amazon kimlikleri ile ödeme yapabilecekler. Programda yer alan işletmeler, ayrıca satışlarını artırmak üzere müşteri yönetimi gibi bazı araçlara da sahip olacaklar.

Amazon Payments ilk duyurulduğunda, Visa ve PayPal gibi rakiplerin varlığı nedeniyle şüphe ile karşılanmıştı. Ancak birimin üst düzey yöneticisi Patrick Gauthier, hizmetin 2 yıl içinde 23 milyon kullanıcıya eriştiğini belirtiyor. Bunun duyulan güven sayesinde olduğuna dikkat çekiyor. Gauthier:”Aslına bakarsanız içinde bulunduğumuz iş, “güven” işi. Online dünya çok şey vadediyor. Ancak bir yandan da tehlikelerle dolu. Tüketiciyi korumak en önemli konu.” diyor. Ayrıca, Blockchain olgunlaştıkça, şifrelerin yok olacağını düşünüyor.

5. Silicon Valley Bankası’na Göre Yatırımların Önü Açık

Silicon Valley Bank’ta Ödemeler Stratejisi ve Çözümleri Başkanı olan Reetika Grewal, PaymentEye’a verdiği demeçte, yatırım ve startup dünyasının dengeli ve kararlı durumda olduğunu söyledi. Özellikle gelişiminde belli bir aşamayı geçmiş şirketlere olan yatırımların, daha da fazla olduğuna dikkat çekti.

Reetika, startuplardaki şirket kültüründen de bahsetti. Bankaların startup kültürünün çekiciliği ile ile ilgili ne yapacakları sorulduğunda ise: “Ya farklı biçimde kucak açıyorlar ya da görmezden geliyorlar. Buna mecburlar. Bankalar, farklı şekilde yönetilmesi gereken dev yapılar. Startupları taklit etmeye çalışan ufak tefek yapılanmalar olabilir. Ama bir banka topyekün startup gibi işleyemez.” dedi.

Bonus: Peki son dönemlerin en kapsamlı fintech konferansına 14 Nisan’da İstanbul’da katılmaya ne dersiniz? İşte size değerli bir program. Bekleriz.

Etiketler