Japonların Görünmez Tren Tasarımı

Japonya’nın hızlı trenleri öyle yüksek hızda gider ki, onları görmekte zorlanırsınız. Seibu Railway Co. şirketi için Japon mimar Kazuyo Sejima tarafından tasarlanan yeni tren, durduğu yerde bile zor görülecek şekilde tasarlanıyor. Bu tren bukelamun gibi, içinde bulunduğu ortama karışabilecek.

Kullanıma 2018’de çıkması planlanan tren, aslında şekil olarak bugün Tokyo bölgesinde kullanımda olanlardan çok farklı değil. Farklı yanı ise, dış cephesi yarı yansıtıcı kaplı olan trenin, çevrenin manzarasını bir ayna gibi yansıtacak olması.

Seibu’nun bu treni, mimarinin nobel ödülü sayılan Pritzker ödülünü alan Sejima tarafından tasarlanan ilk tren olacak. Sejima, bu projenin durağan bina tasarımları yapmaktan farklı olduğunu, proje ile ilgili esas ilgisini çeken şeyin çok farklı ortamlar arasında hareket eden bir şeyi tasarlamak olduğunu belirtiyor.

Sejima şöyle diyor: “Tren Chichibu dağlarından tutun da Tokyo’nun merkezine kadar çok farklı yerlerden geçiyor. Trenin dış görünüşünün de farklılaşabilmesini hayal ettim. Böylelikle izlemesi keyif veren bir taşıt halini alabilecekti.”

Elbette bir trenin çevreye olan uyumu, görüşünden çok emisyonuna, gürültü kirliliğine, döşenen rayların yaratacağı tahribata bağlı. Yine de her zaman tasarımın doğa ile uyumlu olması gerektiğini öne çıkartan Japonya’nın, bu felsefeyi demir yollarına da uygulamaya geçecek olması iyi bir haber.

Etiketler