Etkili Network Oluşturmanın 4 Kuralı

Kurumsal hayatta herkesin dilindeki kelimelerden biri “network kurma” ya da “ağ iletişimi”. Peki, etkin bir network kurarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sektörün önemli isimlerinden Personal Branding Blog yazarı Jeff Shuey, network oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri Entrepreneur için açıkladı:

Network oluştururken bir sebebiniz ve amacınız olmalıdır. Güçlü bir network herkese fayda sağlar.

Network oluşturma terbiyesizce bir söylem değildir. Herkes yardım gerektiğinde aranabilecek sıkı bir arkadaş, bağlantı ve tanıdık çevresinden faydalanabilir. Tahmin edeceğiniz üzere her başarılı network karşılıklı yardım ilkesine dayanır. Aldığınız yardımın aynısını karşıya sunmak zorunda değilsinizdir. Bağlılık seviyeniz ve mütekabiliyetiniz belirli konularda sunacağınız yardımlara ve becerilerinize dayalıdır.

Network kurma, el uzatmak ve karşılığında ufak bir yardım almanın etkili bir yoludur. Daha ziyade sizin yardım ettiğiniz bir oluşumdur ve kulağa safça gibi gelse de yardım etmek kişisel tatmin açısından daha faydalıdır.

Network Kurmanın 4 Kuralı

  1. Networkünüzü Genişletin: Biraz gereksiz ve aşikar gibi gelse de etrafınızdaki kişilere networkünüzü genişlettiğinizi bildirin.
  2. Network Katılımcılarıyla İlişki Kurun: Network oluştururken bu ilişkilerin kişisel olduğunu asla unutmayın. Networkünüzü genişletirken değerlerinize uyan ve verdiğiniz bilgilerle ilgili güvenebileceğiniz kişileri seçin.
  3. Konunun Uzmanı Haline Gelin: Herkesin iyi olduğu bir konu vardır. Her ne konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu vurgulayın, öne çıkarın ve networkünüzdekilere bunu sunun. Sizin iyi olduğunuz konuya destek çıkacak kişilere odaklanın ve daha büyük bir oluşum inşa edin.
  4. Yüksek Kalite Müşteri ve İş Geliştirin: İşinizde en iyisini yapmaya odaklanırken insanların bunu bilmesini ve size gönderme yapmasını sağlayın. Bu göndermeler networkünüzün ve elbette ki gelecek başarılarınızın temelini oluşturacaktır. Üstünkörü göndermeler almaktan ve vermekten kaçının. Zira bu göndermeler sizin bir fark yaratmak için yeteneğinizin göstergesi olacaktır.

Network Oluşturmanın Altın Kuralı

Herkese saygı gösterin. Gelecekte kimin size yardıma koşacağını bilemezsiniz. Bugün kurduğunuz network kariyerinizi, işinizi ve hayatınızı büyütürken size fayda sağlayacaktır.

Network kurmanın tek bir yolu mu var? Network kurmak için tek bir doğru yol mu var? Her iki sorunun cevabı da hayır.

Size en uygun şekilde network kurun. İşe yaramadığını düşündüğünüzde yönteminizi değiştirin. Bu sayede kariyerinizi ve etki alanınızı genişletebilirsiniz. Networkünüz için sorumluluk alarak ve networkü genişletmenin sizin işiniz olduğunun farkına vararak kariyerinizde öne çıkabilirsiniz.

Etiketler