Avant Adlı Fintech Startup’ında Analitik Ekibin Başında Parlak Biri Var

Robert Krzyzanowski, hayatını kazanmak için pek çok seçeneği olan kişilerden.

ABD’de üniversiteye gitmek için girilen bir sınav vardır. Robert daha 11 yaşında iken adı SAT olan bu  sınavın matematik testinde %97 doğruluk dilimine girmeyi başarmıştı. 16 yaşına geldiğinde üç dili akıcı olarak konuşabiliyordu. Yine aynı yaşta, yetenekli lise öğrencilerine üniversite seviyesinde eğitim veren özel bir programdan mezun oldu.

23 yaşında Chicago’daki Illinois Universitesinde matematik doktorasını tamamladı ve gerçek dünyada etki yaratabileceği bir iş bulmak istedi.

Bugün 25 yaşında olan Krzyzanowski, az tanınan bir fintech startup’ı olan Avant’a katıldı.

Chicago’da kurulu online borç verme platformu, bankalara göre daha hızlı borç talebi işleme ve onaylama yollarını bularak tüketici kredisi pazarını değiştirmeyi uman startup’lardan biri. Avant, bir talebi aynı gün onaylayabiliyor.

2012 yılında kurulan Avant, en hızlı büyüyen online borç verme şirketi. 3 yıl içinde 1.6 milyar $’dan fazla yatırım aldı. 2 milyar $ değerleme ile, “unicorn” şirketler arasında yer alıyor.

Avant bundan birkaç yıl önce, kariyerine başlamak için riskli bir yer olarak görülebilirdi. Krzyzanowski, Avant’ın bir teknoloji startup’ında çalışmanın tüm iyi yanlarını barındırdığını söylüyor.

Krzyzanowski: “Lisans üstü eğitimde, farklı geçmişleri ve tecrübeleri olan ve motive kişilerle birlikte olursunuz. Orada bile, hızlı büyüyen bir girişimin ilk yıllarındaki gibi bir hareket yok.” diyor.

Akademik geçmişi matematik ve istatistik alanında olmasına rağmen Avant’ta uygulama geliştirme ekibini yönetiyor.

Krzyzanowski, Avant yünyesinde birden fazla şapkaya sahip olması durumundan hoşlanıyor. Ayrıca çalışmalarının yarattığı etkiyi doğrudan görebiliyor.

Veri Mühendisliği Nedir?

Krzyzanowski’nin analitik ekibi, potansiyel müşterilere ait elde bulunan bilgileri, faydalı veri noktalarına dönüştürüyor. Burada amaç, o kişinin güvenilebilir bir borç alıcı olup olmadığını anlayabilmek için analiz yapmak.

Krzyzanowski: “Yaptığımız iş, her şeyin sonunda karar almaya dayanıyor. Daha doğru ve daha hızlı karar almak…” diyor.

Avant, müşterilerinin sahtekar olup olmadığını anlayabilmek zorunda. Krzyzanowski, iki çeşit sahtekarlıktan bahsediyor. İlki, kimlik hırsızlığı gibi had safhada sahtekarlık. İkincisi ise daha hafif sayılabilecek sahtekarlıklar. Örneğin ilerleyen dönemde geri ödeme yapacak durumu olmayacağını bile bile bugünkü kredi notu ile borç almak gibi…

Ekibi ile birlikte, sahtekarlık riskini değerlendirmek için, yüzlerce hatta binlerce değişkeni, offline araçlar ve öğrenen makine teknikleri ile analiz ediyorlar. Benzer çoğu firma, birkaç düzine değişkeni analiz etme kabiliyetine sahip.

Krzyzanowski: “Bu karmaşık algoritmaları alıp onları koda dönüştürüyoruz. Bu kod, kararı anında belirleyebiliyor.” diyor.

Kendi programlama söz dizimi ve yazım kurallarını geliştirmiş olmaları, bu şekilde çalışabilmelerini sağlıyor.

Avant CEO’su Al Goldstein: “Alanında en iyi analitik kabiliyeti ve teknolojiyi kullanıyoruz. Böylelikle benzersiz müşteri deneyimi sunabiliyoruz. Müşterilerimizin %50’sinden fazlası, gerçek zamanlı onay alabiliyor. Kalanı ise en geç bir sonraki iş gününde… Bunun sonucu, iyi müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyeti oluyor.” diyor.

Avant geçen hafta bir oto-finansman ürünü duyurdu. Kredi kartı ürünü üzerinde çalışmalar devam ediyor. Goldstein, Avant’ı uluslararası alana da taşımak istiyor. Özellikle Birleşik Krallık ve Kanada’ya.

Krzyzanowski’nin analitik ekibi 2 kişiden 30 kişiye büyüdü.

Krzyzanowski: “İlk geldiğim gün, belki uzun süreli çalışırım belki birkaç ay içinde ayrılırım diyordum.” diyor.

Geçen 2 yıldan sonra bakıldığında, uzun süreli bir birliktelik olacağa benziyor.

Etiketler