Rönesans, Google Sayesinde Canlanlıyor

Dünyanın en görkemli sanat sergilerini canlı olarak deneyimlemek, çoğumuz için bir hayli zor; zira sergilerin büyük bir kısmı farklı farklı ülkelerde gerçekleşiyor. Şimdi ise Belçika’daki sanat müzeleri için özel olarak geliştirilen bir mobil uygulama, sanatseverleri en sevdikleri ressamlarla sanal ortamda buluşturuyor.

Rönesans sanatçısı Bruegel’in çalışmaları, yapay gerçeklik sayesinde adeta can buluyor. Kullanıcılar, Google Kültür Enstitüsü’nün Bruegel / Görülmeyen Eserler isimli projesi sayesinde Bruegel’in tablolarına erişebiliyor. Hizmet, sekiz farklı müzeden online yoldan veri sağlayarak, koleksiyonu global izleyici kitlesine, tüm detaylarıyla birlikte sunuyor. Sergilenen sanat eserlerinin pek çoğunun yeri, 100 yılı aşkındır değişmedi. Kullanıcılar, Google Cardboard kulaklığını takarak, müze içerisinde adeta süzülerek Bruegel’in eserlerini en ince detaylarına kadar inceleyebiliyor.

Google Kültür Enstitüsü, aynı zamanda müze içerisine interaktif noktalar da yerleştirerek ziyaretçilere sanat eserlerine zoom yapabilme olanağı sağlıyor. Belçika’daki bu inovatif müze ve Google, bu projenin dünya çapındaki tüm sanatseverlere ulaşacağını ve rönesans başyapıtlarının genç nesillere de aktarılacağını umuyor.

Etiketler