Sürücülerin Uyuklama Durumunu Önceden Anlayan Teknoloji

Uyuklar halde araç kullanmanın tehlikeleri malum. Bu konudaki en son çalışmalardan birinde, yaz saati uygulamasına geçişi takip eden birkaç günde, uykumuzdan 1 saati kaybetmenin verdiği olumsuz etkisi ile, kaza ihtimalinin arttığını ortaya konuldu.

İnsanları uyuklar halde araç kullanmaktan men etmek zor. Zira uyku gelmesinin bir ölçüsü yok. Sarhoşluk konusunda alkolmetre gibi bazı çözümler uygulanıyor, kişinin aldığı alkol miktarına bakılıyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre birkaç startup, alkol konusunda nefesten analiz yapan aletlere benzer işleyişi, uyuklar halde sürüş konusunda gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu şirketler yüz takip etme teknolojisi kullanıyorlar. Böylelikle sürücünün tehlikeli seviyede uykulu olduğunu algılıyorlar. Söylenene göre bu yazılımlarını önde gelen otomobil üreticilerine lisanslamış durumdalar.

Bu güvenlik özelliği şöyle çalışacak: Otomobilin içindeki bir kamera, yüz ifadenizi takip edecek, veri tabanındaki ifadeler ile karşılaştıracak ve uykulu, dikkati dağılmış veya aşırı heyecanlı olup olmadığınızı belirleyecek. Otomobil durumunuza göre sizi uyaracak veya kenara çekecek.

Massachusetts’de kurulu Affectiva, bir duygu tanımlama teknolojisi geliştirdi. Bununla insanların yorulmaya başladıkları anı yakalayabiliyor. Amaç, daha uyuklama hali başlamadan durumu anlayabilmek.

MIT Media Lab yöneticisi Gabi Zijderveld: “Aslında bir kişi uyuklama moduna geçmişse artık çok geç demektir. Yazılımımızın en ilginç yanı, tahminleme analitiği özelliği. Bir kişinin yüz ifadesindeki trendlere göre, uyuklamaya geçmeden 5 dakika önce farkına varırsanız ne olur?” diyor.

Affectiva’nın programı 7 değişik duyguyu ve 15 farklı yüz ifadesini tanımlayabiliyor. Programın standartları, 75 ülkeden 4 milyon değişik yüzün ifadelerini barındıran bir veri tabanı ile oluşturuldu.

Gabi otomobil üreticilerinin, programın yüz tanımlama verisini, kahve içme veya kısa bir şekerleme önermek gibi sözlü uyarılarla birleştirebileceklerini söylüyor. Ayrıca çalan müziği veya araç içi sıcaklığı değiştirme gibi sözlü uyarı olmayan aksiyonlar da alınabilir.

Silikon Vadisinde kurulu Eyeris, yüz analitiği üzerinde çalışan bir diğer startup. Şirketin CEO’su Modar Alaoui, yazılımlarının, diğer işaretlere ek olarak  göz açıklığını da algıladığını belirtiyor. Yazılım ayrıca başın pozisyonunu da algılıyor. Böylelikle birinin uyuklama halinde başının aşağı düşmesi durumu anlaşılabiliyor.

Alaoui ve Zijderveld, hangi otomobil üreticilerinin teknolojilerine ilgi gösterdiğini açıklamıyorlar. Alaoui, Eyeris’in sisteminin 2017’de tüketiciler tarafından kullanılmasını bekliyor. Zijderveld, Affectiva’nın teknolojisinin önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketicilere erişeceğini söylüyor.

Alaoui, kişisel bilgi gizliliği nedeni ile, araç içi kamerada üretilen verinin araç içinde kalması gerektiğini düşünüyor. Eyeris’in çözümünde, video kayıt edilmediğini, tüm işlemin araç içinde yapıldığını belirtiyor.

2014 yılında ABD’de alınan bir kararla, 2018 yılından itibaren tüm yeni araçlarda arka görüş sistemi bulunması zorunlu kılındı. Alaoui, uyuklama tespiti sistemlerinin, benzer şekilde bir güvenlik özelliği olarak mecbur kılınması gerektiğini düşünüyor.

Uyuklama durumunu tespit ve uyarı teknikleri üzerindeki çalışmalar yeni değil. 1983 yılında, sürücünün kulağına takılan bir kulaklık, başın belli bir açıdan daha fazla eğilmesi durumunda bip sesi ile uyarı veriyordu. Bu yeni yazılımların, sürücü o duruma daha gelmeden durumu anlaması ve gerekli uyarıda bulunması bekleniyor.

Etiketler